Przejdź do treści

Klient FTP — plugin czy program?

Publikacja aplikacji na zewnętrzne serwery bardzo często przysparza programistom wiele problemów z ich klientami FTP - Fire Transfer Protocol. Niektóre się wyłączają, inne nie mają przydatnej opcji "edycji w locie".

W locie oznacza edycję plików bezpośrednio na serwerze, bez konieczności kopiowania pliku do edycja na nasz dysk twardy.

Baner promujący artykuł

Total Commander

Moim początkom z wgrywaniem plików na serwer zawsze towarzyszył Total Commander. Aplikacja darmowa do użytku prywatnego. Za komercyjną licencję należy zapłacić. Istnieją dwie opcję licencji do kupienia:

  • standardowa
  • dla studenta

Więcej informacji pod tym adresem.

Total Commander do kombajn, nie ma co ukrywać, posiada bardzo dużo opcji konfiguracyjnych. Ale czy podczas kopiowania plików na serwer są one nam potrzebne?

Plugin do przeglądarki Mozilla Firefox

Dla mnie nie, więc poszukałem czegoś lżejszego. Znalazłem plugin do Firefox-a o nazwie FireFTP.

Plugin instaluje się jak inne dowolne pluginy. Jest kompatybilny ze wszystkimi wersjami FF. Znajduję się w repozytorium pluginów pod adresem: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/fireftp/, więc instalacja polega na wpisaniu nazwy wtyczki do okienka: `Narzędzia → Dodatki`

Możliwości pluginu są dla mnie wystarczające. Konfiguracja nie odstrasza, tak jak w przypadku TC. Do codziennego upload-owania plików to jest wystarczający.

Może istnieje jeszcze inne narzędzie? Nie wiem.