Przejdź do treści

eval() czy JSON.parse() - porównanie szybkości

Web aplikacje mocno wykorzystują format JSON w procesie komunikacji klient (przeglądarka) - serwer. Zastanówmy się jak możemy poradzić sobie z parsowaniem danych zapisanych w tym formacie.

Baner promujący artykuł

Format JSON

Jest to najpopularniejszy format w aplikacjach Front-end-owych ze względu na podobieństwo formatu JSON to obiektu literałowego w JavaScript. Dodatkowo, po sparsowaniu danych, korzystanie z nich odbywa się w identyczny sposób jak byśmy używali zwykłego obiektu w JS.

Silniki przeglądarek udostępniają API, które pozwala na podstawową obsługę tego formatu.

 • JSON.parse() - konwersja z: String do: Object

  var data = '{ "foo": "bar" }';
  
  JSON.parse(data);
  // zwróci obiekt: Object { foo: "bar" }
  
  typeof JSON.parse(data) === "object"
  // true
 • JSON.stringify() - konwersja z: Object do: String

  var data = { foo: "bar" };
  
  JSON.stringify(data);
  // zwróci string: { "foo":"bar" }
  
  typeof JSON.stringify(data) === "string"
  // true

Ale kiedyś, kiedy IE było liderem na rynku przeglądarek i nie miało konkurencji, parsowaniem danych przychodzących z serwera zajmowała się funkcja eval(). Wtedy jeszcze biblioteka Douglasa Crockforda nie istniała.

Badania

Pewnego dnia zaciekawił mnie performance dwóch metod parsowania danych: eval() oraz JSON.parse(). Skorzystałem z najpopularniejszej platformy do przeprowadzania takich testów, mianowicie skorzystałem z jsperf.com. Link do moich badań: jsperf.com/eval-or-json-parse. Testy przeprowadziłem na dość długim łańcuchu znaków, aby testy były bardziej miarodajne.

Wyniki badań były zaskakujące.

Opera, przeglądarka która ma obecnie (2014/01) 6.40% rynku lepiej radzi sobie z parsowaniem za pomocą eval(). Przewaga pomiędzy parsowanie funkcją eval() a JSON.parse() na tej przeglądarce jest ogromna. Blisko 10 razy szybciej.

Dane dla Opera 12.15:

 • JSON.parse() - 7,461 ops/sec
 • eval() - 67,859 ops/sec

Reszta przeglądarek (poza IE), mianowicie Chrome, Firefox, Safari (poza 7.0.1) radzi sobie lepiej z parsowanie przy użyciu JSON.parse().

Wnioski

Gdy naszą docelową przeglądarką jest Internet Explorer lub Opera to polecam korzystać z metody eval(). Oczywiście, jeśli aplikacja korzysta z wiarygodnego źródła danych.

W przeciwnym przypadku rekomenduje korzystać z JSON.parse(), chociażby z powodu wydajności.

Drugim punktem który stoi za korzystaniem z JSON.parse() jest działanie tej metody. Funkcja eval() nie parsuje danych, ona po prostu uruchamia kod który zostanie jej przekazanym w postaci łańcucha znaków. To jest największe niebezpieczeństwo tej funkcji. Metoda JSON.parse() rzuci wyjątkiem kiedy w parametrze nie będzie poprawnego formatu wg specyfikacji JavaScript Object Notation.