Przejdź do treści

WRUG styczniowy o debugowaniu, Neo4j i Ember.js

W dniu dzisiejszym (tj. 2014/01/27) miałem przyjemność uczestniczyć w roli słuchacza na mini-konferencji o nazwie WRUG. Idea jest prosta, spotykamy się w luźnej atmosferze, rozmawiamy o tym co nas interesuje.

Planowałem obecność ze względu na obecność talka o frameworku Ember.js.

Warsaw Ruby Users Group (WRUG)

Talk #1: Coder's lab

Pierwsza prezentacja zaprezentowała była przez Piotr Zientara, z wykształcenia "filozof", który po 9-cio tygodniowym kursie Coder's lab, nauczył się programować. Do takiego stopnia, że firma Rebased (o ile dobrze pamiętam) nawiązała z nim współpracę 😄. Piotr świetnie zaprezentował historię oraz ideę debugowania. Najważniejszą informacją była geneza słowa bug (w kontekście IT). Otóż sławna programistka Grace Hooper podczas problemu z maszyną na której pracowała znalazła ćmę - bug'a. Od tamtej pory słowo debugging oznaczało naprawę błędu.

Dzięki uprzejmości Piotra załączam prezentację.

Prezentację poprowadził Piotr Zientara z Rebased.

Talk #2: Ember.js

Drugi speech był o Ember.js. Zgodnie z opisem przed spotkaniem, liczyłem, że podczas tej prezentacji zostanie mi przedstawione:

  • W jaki sposób mogę napisać prościutką aplikację?
  • Jak działa Ember.js?
  • Na co zwracać uwagę podczas tworzenia aplikacji?
  • Jaka jest idea aplikacji opierających się na tym frameworku?

Niestety, jednak po tym speechu nie mogę powiedzieć, że znam odpowiedzi na wszystkie w.w pytania.

Wiem tylko, że Ember.js nadaje się lepiej do dużych aplikacji niż Backbone.js. Najbardziej popularny na rynku framework Angular.js jest ideologicznie zbliżony do Ember.js, jednak bardzo mocno ingeruje on w kod html aplikacji. Nie każdy programista lubi mieć wymieszany kod html i js w template'ach.. Angular.js dodaje do znaczników atrybuty i to dlatego może stać się mniej komfortowy w wykorzystaniu.

Prezentację poprowadził Piotr "Drogomir" Sarnacki.

Talk #3

Trzecie przemówienie odbyło się beze mnie.

Podsumowanie

Więcej tutaj: WRUG / Spotkanie styczniowe o debugowaniu, Neo4j i Ember.js.

Do zobaczenia na WRUGu!