Przejdź do treści

Historia loga języka JavaScript

Kiedy powstał JavaScript nie miał swojego loga. Wszystkie języki kiedy powstają mają swoje oficjalne loga. Mają ponieważ za każdym z języków stoi jakiś podmiot odpowiedzialny.

Za JavaScript nikt nie jest odpowiedzialny.

Baner promujący artykuł

Dlatego też, ten najpopularniejszy język dzisiejszych czasów (według serwisu githut.info/) nie posiada oficjalnego loga.

JavaScript jest implementowany przez przeglądarki na swój sposób. Dlatego też nie ma jednolitego przewodnika do tego języka. Istnieją manuale napisane przez firmy, które tworzą przeglądarki, np.

Pośrednio nad rozwojem JavaScript-u czuwa zespół TC39, który rozwija ECMAScript czyli standard, który jest używany w JavaScript, JScript oraz ActionScript.
Jednak oni nie są odpowiedzialni za implementację samego JavaScript-u.

"Oficjalne" logo JS

4-ego października 2011 roku podczas konferencji JSConf EU 2011 Chris Williams wystąpił na scenie (youtube.com/watch?v=17rkSdkc5TI) i w swojej prezentacji, na temat negatywnych emocji, pokazał wszystkim swoją propozycję loga JS-a.

Chris stworzył repozytorium na GitHub-ie (github.com/voodootikigod/logo.js), gdzie można zobaczyć jego propozycję:

JavaScript logo
Logo JS-a zaproponowane przez Chrisa Willisa podczas konferencji JSConf EU 2011.

W tym projekcie znajdują się loga innych organizacji (konferencji, meetup-ów) JavaScript-owych.

Dlaczego JS a nie JavaScript?

Znak handlowy JavaScript jest zastrzeżony przez firmę ORACLE AMERICA, INC..

Dla pewności można zajrzeć tutaj:
tsdr.uspto.gov/#caseNumber=75026640&caseType=SERIAL_NO&searchType=statusSearch

Prawa do marki

Kiedy to w 1995 roku Sun Microsystems stworzył język o nazwie Java, zastrzegł sobie od razu trademark-ów. Wśród nich znalazły się:

  • JAVA
  • JAVA COMMUNITY PROCESS
  • JAVA COMPATIBLE
  • JAVAONE
  • JAVASCRIPT
  • JAVABEANS
  • JAVAFX

Kilka lat temu (w 2010 roku) Sun Microsystems zostało przejęte przez firmę Oracle. Dlatego też według prawa, to tylko ta firma może tylko stworzyć oficjalne logo dla JavaScriptu. Niestety, ale to nie Oracle zajmuje się rozwojem tego języka, więc prawdopodobnie nigdy nie doczekamy się oficjalnego loga.

Chciałbym użyć logo JavaScriptu. Co robić?

W dzisiejszych czasach, developerzy utożsamiają sobie skrót JS tylko z JavaScriptem, więc korzystanie z loga do JS-a jest właściwym podejściem.

Chris podkreślił, że jeśli ktoś chce używać jego propozycji to on nie widzi żadnych przeciwwskazań do tego, aby używać go wszędzie tam gdzie się chce. Logo jest udostępniane na licencji WTFPL.

Logo ECMAScript 6

ECMAScript jest standardem stworzonym przez organizację Ecma International. Organizacja posiada swoje logo na swojej stronie domowej: ecma-international.org/.

Jednak standardy raczej rzadko posiadają swoje loga, dlatego też i ECMAScript 6 nie posiada swojego loga.

W takim razie jak można oddać światu zaufanie dla ES6?

Siła społeczności

Wszystko za sprawą projektu github.com/gilbarbara/logos autorstwa Gil Barbara. Zebrał on w jednym miejscu loga do wszystkich znanych projektów, języków, technologii.

Dla wielu będzie to pierwsze miejsce w poszukiwaniu loga wybranej technologii w sieci.
Dla mnie na pewno.

Propozycja loga ECMAScript 6.