Przejdź do treści

Zezwalaj na wklejanie w Mozilla Firefox

W dniu wczorajszym chciałem przetestować kawałek kodu JavaScript. Bardzo prosty kawałek kodu sprawdzający właściwość User-Agent naszej przeglądarki. Chciałem sprawdzić, czy linijka którą napisałem, zadziała na różnych programach do przeglądania internetu.

Baner promujący artykuł

Wspomniany kawałek kodu:

(/firefox/i).test(navigator.userAgent)

Ta linijka na podstawie navigator.userAgent weryfikuje czy jesteśmy w przeglądarce Mozilla Firefox. Dzięki wyrażeniu regularnemu /firefox/ oraz funkcji test() weryfikujemy czy w łańcuchu znaków (jakim jest navigator.userAgent) znajduje się wyraz firefox, bez znaczenia na wielkość liter (dzięki /i - wyłączamy tryb case sensitive).

W przeglądarce Google Chrome napisałem ten kawałek kodu. Zwrócił false rzecz jasna.

Chciałem zweryfikować, czy w przeglądarce Mozilla Firefox, zwróci true. Otwieram go i wklejam kawałek tekstu.

Moim oczom ukazuje się następujący komunikat:

Komunikat zabezpieczający przed wklejeniem kodu do konsoli DevTools w Mozilla Firefox
Ostrzeżenie: należy zachować szczególną ostrożność podczas wklejania rzeczy, których się nie rozumie. Takie treści mogą potencjalnie pozwolić atakującemu na kradzież Twojej tożsamości lub przejęcie kontroli nad Twoim komputerem. Należy wprowadzić „zezwalaj na wklejanie” poniżej (nie trzeba zatwierdzać enterem), aby umożliwić wklejanie.

Moje odczucia

Pierwsza linijka sugeruje, że nie wiem co wklejam. Doskonale wiem co chcę wkleić. Komunikat trochę kontrowersyjny.

Na początku myślałem, że to jakiś żart. Ten komunikat prosi, że mam wpisać "zezwalaj na wklejanie"? Strasznie dziwne. Ale tak zrobiłem. Wpisałem te 3 wyrazy i ... od tego momentu mogłem już wklejać!

Dziwne to zabezpieczenie, ale jednak zatrzymuje na kilkadziesiąt sekund proces wklejania dowolnego ciągu znaku. Od razu wzbudza trzeźwe myślenie i zadaje pytanie: czy na pewno to, co chcę zrobić jest zgodne z moralnymi wartościami?

Ciekawostka

Referencji do takiego komunikatu w polskim internecie jest tylko kilka. Możecie kliknąć i zobaczyć inne wpisy opisujące o tym zagadnieniu: https://www.google.pl/search?q=%22zezwalaj+na+wklejanie%22+firefox