Przejdź do treści
PWA
@piecioshka

Piotr Kowalski

Organizator WarsawJS Trener YouTuber

WarsawJS Meetup #23


Po raz 23-ci zebraliśmy się aby posłuchać co piszczy w JS-ie. Standardowo mieliśmy 3 prelekcje. Tym razem zrobiliśmy (my, organizatorzy) jednak coś czego jeszcze nie było wcześniej...

WarsawJS

Invitation

Postanowiliśmy, że nagramy sprzed Pałacu Kultury, gdzie umówiliśmy się z Mistrzem Polski w Trialu rowerowym - Michałem Nowakiem. Zapraszam w imieniu Michała do odwiedzenia jego fanpage: facebook.com/michalnowaktrial/

Wpadliśmy na pomysł, że nagramy 2 zapowiedzi. Jedną standardowo po polsku, drugą natomiast w języku angielskim. Takie nagranie będzie celowało w zaproszenie na meetup osób anglojęzycznych. Z naszej dwójki to Piotr lepiej włada angielskim, więc zapowiedź w tym języku jest w całości opowiedziana przez niego.

Zapraszam do oglądania! Szczególnie warto obejrzeć do końca! 💥

I teraz "to samo" ale po angielsku.

Talk #1: You don't need React to use virtual DOM [EN] Illarion Koperski

Illarion przedstawił przykład użycia virtual-dom-a bez użycia React-a. Virtual DOM to pomysł. Idea, która została zaciągnięta do wielu bibliotek. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście React - pewnie dlatego, że autorami biblioteki są nasi koledzy z firmy Facebook.

Talk #2: Building bulletproof and maintainable JS apps [EN] Michał Załęcki

Michał opowiadał o nowych technologiach webowych, które pomagają nam, programistom, stworzyć kuloodporne aplikacje. Prelegent na co dzień pracuje we Wrocławiu i jest organizatorem React.js Wrocław oraz pracuje w woumedia.

Usłyszeliśmy o tym co to jest MVC i jak się ten wzorzec rozwinął, do takiego stopnia, że powstał Flux i Redux. Zdaniem Michała nie są to najlepsze technologie, wkrótce powstaną jeszcze lepsze. Co ciekawe, prelegent uważa, że i jest wiele innych języków, które są lepsze od JavaScript-u.

Talk #3: SOA and REST - Tying the knot [EN] Robert Kawecki + Damian Cikowski

Panowie we dwóch wyszli na scenę i zainscenizowali scenkę. Rozmawiali o doborze technologii do nowej aplikacji typu enterprise, czyli bardzo bogatej w funkcjonalności. Panowie doszli do wniosku, że skorzystają z:

  • DDD
  • CQRS
  • Event sourcing - services returns event
  • SOAP JSON-RPC over WebSocket
  • Client library: esdf-ws-client
  • Single service that emulates HTTP GET for performance
  • Universal language: RQL
Prosto ze slide–ów: https://rkaw92.github.io/warsaw-soa-rest/

GUI

  • Task-based UI
  • React.js: actions - commands
  • Event handlers in Flux stores mapped 1:1 to Domain Events
Architektura GUI został dobrana do aplikacji, a nie odwrotnie. Robert Kawecki 2016-07-13

Sponsorzy spotkania