Przejdź do treści

WarsawJS Meetup #25 — 2 urodziny 🎂

Jak ten czas szybko leci? To już 2 lata od kiedy rozpoczęliśmy spotykać się regularnie i rozmawiać o JavaScript w naszym pięknym mieście, Warszawie. Podczas WarsawJS Meetup #25 gościliśmy około 100 osób, także sala wypchana po brzegi.

WarsawJS

Jak wyglądały przygotowania?

Rozstanie się z Rebased 1 września

Jedną z pierwszych rzeczy które zrobiliśmy, to niestety rozstanie się z jednym z naszych sponsorów, firmą Rebased. Software house nie rekrutuje do swojego zespołu już developerów JavaScript, więc sponsorowanie imprezy, która ma na celu popularyzację tego języka wydaje się już nie mieć sensu.

Nagranie zapowiedzi 1 września

Tego samego dnia pojechaliśmy całą ekipą na most Józefa Poniatowskiego, gdzie korzystając z dobroci zachodzącego słońca oraz pięknej panoramy miasta nagraliśmy zapowiedź na kolejne spotkanie.

Jeszcze tego samego dnia udało mi się skończyć 1 etap przy montażu, mianowicie synchronizację audio i wideo ze wszystkich źródeł. Proces trwał około 3-4h.

Kolejnego dnia w piątek (02-09-2016), zacząłem wybierać sceny, które są miarę i mogą pójść do konkursu scen spośród których wybiorę te najlepsze, które zostaną na finalnej wersji zapowiedzi. Proces trwa zawsze długo. Tym razem ze względu na krótki czas nagrywania, który trwał około 4h.

03-09-2016. Kolejny dzień montowania. To już trzeci. A wersja finalna zapowiedzi jeszcze daleko. Według scenariusza, chciałem aby ta zapowiedź była trochę inna.

Chciałem dodać do tej zapowiedzi 3 specjalne bonusy:

  • historię WarsawJS - czyli jak to wszystko się zaczęło + zeszłoroczne urodziny
  • przewodnik, o co chodzi z "żetonami" podczas WarsawJS, czyli jak z nich skorzystać
  • oraz chciałem wymienić wszystkich zeszłorocznych prelegentów

Na dokończenie zapowiedzi w sobotę poświęciłem cały dzień (ok. 7h). Po tych godzinach miałem już dość komputera i pojechałem trochę się rozerwać na zakupach 😄

Publikacja zapowiedzi 5 września 2016

Niedzielę poświęciłem na delikatny odpoczynek. Zresztą publikowanie w niedzielę zapowiedzi nigdy nie wiązało się z dużym zainteresowaniem, więc publikację zaproszenia w formie wideo przesunąłem na poniedziałek.

Ciekawi mnie jak będzie wam podobał się wynik mojej 14-godzinnej pracy. Tego dnia stworzyłem też wydarzenia w social mediach.

Załatwienie tortu

Razem z Kasią poszukaliśmy cukierni, gdzie mogliśmy zamówić sobie spersonalizowany tort. Znaleźliśmy cukiernię ale-tort.pl na Saskiej Kępie. Świetna lokalizacja i świetna strona skusiły nas do zakupu.

Piękny tort odebraliśmy w dniu urodzin - na kilka godzin przed głównym wydarzeniem. Jesteście ciekawi jak się prezentował?

Invitation

Zapraszam do oglądania!

Talk #1: New collections in JS (from ECMAScript 2015): Map, Set, WeakMap, WeakSet [PL] Piotr Kowalski

Przygotowania do prelekcji zacząłem ok. 2 tygodnie przed terminem. Stworzenie samych slajdów to dość żmudny proces, który zawsze owocuje idealnymi slajdami, na które już nie chce się patrzeć.

Temat na prelekcję narodził się, kiedy mój kolega miał problem ze swoją implementacją. Zerknąłem na kod i od razu zacząłem robić slajdy, aby pokazać jak można dany problem rozwiązać lepiej korzystając z dobrodziejstw ECMAScript 2015, a dokładnie kolekcji Map, Set, WeakMap i WeakSet.

Stworzyłem około 70 slajdów głównych oraz około 10 slajdów moimi osobistymi wskazówkami. Te dodatkowe slajdy dodałem z myślą o krótkim lightning talku, który chciałem wygłosić.

W poniedziałek i wtorek przed środowym meetupem przeprowadzałem testy przed kamerą.

1 próba przed WarsawJS Meetup #25

2 próba przed WarsawJS Meetup #25

Jak widzicie prelekcje oscylowały w około 30 minut. Niestety, ale główna prelekcja trwała około 50 minut. Zdaje sobie sprawę, że jest to zdecydowanie za długo. Człowiek nie jest w stanie utrzymać uwagi przez tak długi okres. Jednak mogę trochę się wybronić tym, że mój sposób na prelekcję był taki aby wciągnąć publiczność w dyskusję. Wydaje mi się, że te kilkanaście zadanych pytań może potwierdzić, że mi się udało!

Talk #2: Writing your first Amazon lambda using JS [EN] Piotr Zientara

Piotr od początku sygnalizował mi, że chce zrobić live coding.
My, organizatorzy wiemy jedno: live coding ZAWSZE stwarza problemy. Zawsze jest jakiś nieprzewidziany problem, który niweczy poczynania speakera. Całe szczęście ten live coding przeszedł bez problemu. Za co chwała Piotrowi!

Mój imiennik opowiadał jak stworzyć pierwszą lambdę na Amazon S3 korzystając z naszego pięknego języka - JavaScript.

Prelekcja odbywała się po angielsku. Jestem zawsze pod wrażeniem osób, które są wstanie wyjść na scenę i powiedzieć coś w obcym języku. Mogę sobie tylko wyobrazić jak duży stres towarzyszy takiemu prelegentowi.

Lightning talks

Po prelekcji Piotra Zientary, wyszedłem jeszcze na lightning talka. Skorzystałem z moich przygotowanych slajdów, jednak kolejny raz nie zmieściłem się w czasie. Ta w teorii krótka prelekcja trwała ponad 3 razy dłużej niż zakładałem, czyli około 15 minut (sic!).

Przepraszam wszystkich, których tak długo trzymałem na zakończenie eventu!

Sponsorzy spotkania