Dziś miałem przyjemność bycia uczestnikiem na konferencji Codemotion Warsaw 2016 jako partner tego eventu z ramienia WarsawJS. Nawiązaliśmy współpracę aby wymienić się w Social Mediach. Nieskomplikowany układ: my reklamujemy Ciebie, a Ty nas.
Główną organizatorką była Agnieszka, która na co dzień pracuje w firmie Touk. Agnieszka jest znana z tego, że dość często coś organizuje, nie tylko w stolicy naszego kraju, ale też w innych miastach.
Bilety na konferencję wahały się od €40 do €100 - podaję zakres cenowy ze względu na to, że w zależności od kilku czynników bilet możesz kupić taniej albo drożej. Jednym z takich czynników jest czas. Im wcześniej kupisz bilet tym jest tańszy, oraz im więcej biletów kupisz naraz to masz zniżkę.
Z każdej konferencji przywożę zbiór technologicznych notatek, które później wrzucam na GitHuba jako projekt. Tym razem nie było wyjątkowo, bo i z tej konferencji listę moich technicznych notatek, znajdziesz na moim profilu na GitHubie. Dokładny adres do albumu z notatkami wygląda tak: github.com/piecioshka/notes-codemotion-warsaw-2016.
Zapraszam do zapoznania się. Reszta część wpisu będzie bardziej społeczno-organizacyjna.
Miło spędza się czas w dobrym towarzystwie
Na konferencję pojechaliśmy we 3 z naszej firmy, oraz jeden kolega z zaprzyjaźnionej firmy. Lokalizacja była idealna. Centrum miasta. Może trochę miałem problemy, aby znaleźć kino, ze względu na to, że nigdy w nim nie byłem.
Całe kino Atlantic było wynajęte, aby konferencja mogła toczyć się własnym życiem. 4 duże sale kinowe w których non stop były prowadzone prelekcje. Nie jestem do końca zwolennikiem kilku jednoczesnych sesji wykładowych, bo co mam zrobić, gdy będą ciekawiły mnie co najmniej 2 tematy, które są obecnie poruszane?
Pierwszy talk był projekcie ConceptMap. Jego prelegentem była bardzo znana osobistość w świecie Javy - pan James Weaver - autor kilku książek o Javie.
Najważniejszą rzeczą jaką wyniosłem z tej prelekcji była informację, że Wikipedia, na bazie której projekt map był omawiany, jest częścią organizacji WikiMedia.
Kolejny talk jaki wybrałem, był o połączeniu się do urządzenia podłączonego przez protokół USB. Mocno hardware-owa prelekcja. Myślałem, że będzie inaczej. Nie interesują mnie jakoś mocno tematy hardware-owe.
Najlepszymi dla mnie prelekcjami były te poprowadzone przez Nira Kaufmana. Nir pracuje w firmie 500tech. Co ciekawe podczas tej konferencji, Nir był podwójnym prelegentem. Pierwszy talk był o tym, jak Angular 2 współpracuje z Redux-em. Nawet nie źle te 2 moduły ze sobą współpracują. Nie sądziłem, że można zrobić taką hybrydę.
Natomiast druga prelekcja była o dekoratorach w JavaScript (nowa składnia, która nie jest jeszcze zatwierdzona). Mogę się tylko domyślać, jak Nir musiał być zmęczony po 2 wygłoszonych prelekcja podczas jednego dnia konferencji. Ciekawi mnie jak długo się przygotowywał do tych 2 talków.
Najlepsza prelekcja
Najlepiej wygłoszoną prelekcją podczas konferencji Codemotion Warsaw pt. "Regex fundamentals" była wykonana przez Juliette Reinders Folmer. To dzięki tej prelekcji zrozumiałem kilka ważnych aspektów z życia wyrażeń regularnych. Pani Juliette jest autorką kursu na temat fundamentów w RegExp. Link do slajdów: https://speakerdeck.com/jrf/regex-fundamentals.
Podczas naszych testów używaliśmy narzędzia https://regexper.com/, które tłumaczy jak działa dane wyrażenie regularne.
To dzięki Julii nauczyłem się co to jest Non-Capturing Groups
. To jest taki typ regexpa,
który nie szuka pojedynczych grup, tylko cały blok o który nam chodzi. Może dla jasności zademonstruje
to na przykładzie:
Podsumowanie
Gorące podziękowania składam na ręce organizatorom, na których czele stała Agnieszka Cieśla!
Zazdroszczę jej, że ma już tak duże doświadczenie w realizacji takich event-ów.
Może kiedyś będzie konferencja naszej organizacji WarsawJS. Czas pokaże.