Ten meetup był delikatnie inny niż poprzednie. Jako organizatorzy WarsawJS chcieliśmy trochę poeksperymentować. Tym samym, dołożyliśmy do standardowych 3 prelekcji mini workshop, aby zobaczyć, ile osób będzie zainteresowanych naszą nową inicjatywą WarsawJS Workshop.
Invitation
Film nagrywaliśmy w dość chłodny (bo musiałem mieć rękawiczki) dzień na pl. Trzech Krzyży, w centrum miasta.
Zapraszam do oglądania!
Talk #1: Single-page application loading time optimization. Powered by Webpack, React, Node.js and isomorphic-style-loader [PL] Michał Janaszek
Prelekcja była nt. optymalizacji działania strony aplikacji webowej.
Skupiała się ona w większości na sposobie przyspieszenia ładowania się.
JSX jest dobry do opisu elementów wizualnych. Michał Janaszek
Pierwotnie analizowana aplikacja, przed załadowaniem treści pokazywała użytkownikowi tekst Loading i trwało to około 540 [ms]. Z kolei pełna treść tejże aplikacji wraz z funkcjonalnościami była dostępna po 3580 [ms].
Michał, przeprowadził aplikację przez kolejne 3 fazy i zredukował czas ładowania aplikacji do 257 [ms], a użytkownik nie był w stanie zobaczyć napisu Loading, ponieważ go po prostu nie było w aplikacji, zastąpiła go docelowa treść aplikacji.
- Link do prelekcji: youtube.com/watch?v=R8La_pSPSGY
•
Talk #2: GraphQL in a nutshell [PL] Kamil Grabek
Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się czym jest GraphQL oraz o kilku jego zaletach np. o tym, że GraphQL ma ściśle określony typ.
W skrócie jest to idea, w jaki sposób powinna odbywać się komunikacja klient-serwer. Kamil Grabek
Część kliencka aplikacji, gdzie jest wykorzystany GraphQL, jest w stanie powiedzieć serwerowi co chce dostać w odpowiedzi na zapytania.
Technologia GraphQL jest dość młoda. Ma dopiero 2 lata. Facebook - ze względu na to, że jest autorem projektu - korzystał już wcześniej. Technologia się rozwija, także dajmy jej szansę i zobaczymy jak za kilka lat będzie wyglądał protokół komunikacji klient-serwer.
Kamil po swojej prezentacji poprowadził mini workshopy z GraphQL, na których obecnych było ponad 20 osób.
- Link do prelekcji: youtube.com/watch?v=w0AOqhzWK3E
•
Sponsorzy spotkania
- 10Clouds - żetony w barze
- Cyfrowy Polsat - materiały na YouTube
- Whitestream - transmisja na żywo - warsawjs.com/live
- Softwarely - dodatkowe wsparcie
Podsumowanie
Ze względu na to, że nasz eksperyment się powiódł, tj. na workshopach zostało kilkadziesiąt osób, to kolejne spotkanie (grudniowe), również będzie zawierało mini workshop o GraphQL, a dokładniej o Relay, ale o tym dowiecie się podczas kolejnej zapowiedzi wideo.
Do zobaczenia za miesiąc!