Przejdź do treści

WarsawJS Meetup #27

Ten meetup był delikatnie inny niż poprzednie. Jako organizatorzy WarsawJS chcieliśmy trochę poeksperymentować. Tym samym, dołożyliśmy do standardowych 3 prelekcji mini workshop, aby zobaczyć, ile osób będzie zainteresowanych naszą nową inicjatywą WarsawJS Workshop.

WarsawJS

Invitation

Film nagrywaliśmy w dość chłodny (bo musiałem mieć rękawiczki) dzień na pl. Trzech Krzyży, w centrum miasta.

Zapraszam do oglądania!

Talk #1: Single-page application loading time optimization. Powered by Webpack, React, Node.js and isomorphic-style-loader [PL] Michał Janaszek

Prelekcja była nt. optymalizacji działania strony aplikacji webowej. Skupiała się ona w większości na sposobie przyspieszenia ładowania się.

JSX jest dobry do opisu elementów wizualnych. Michał Janaszek

Pierwotnie analizowana aplikacja, przed załadowaniem treści pokazywała użytkownikowi tekst Loading i trwało to około 540 [ms]. Z kolei pełna treść tejże aplikacji wraz z funkcjonalnościami była dostępna po 3580 [ms].

Michał, przeprowadził aplikację przez kolejne 3 fazy i zredukował czas ładowania aplikacji do 257 [ms], a użytkownik nie był w stanie zobaczyć napisu Loading, ponieważ go po prostu nie było w aplikacji, zastąpiła go docelowa treść aplikacji.

Talk #2: GraphQL in a nutshell [PL] Kamil Grabek

Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się czym jest GraphQL oraz o kilku jego zaletach np. o tym, że GraphQL ma ściśle określony typ.

W skrócie jest to idea, w jaki sposób powinna odbywać się komunikacja klient-serwer. Kamil Grabek

Część kliencka aplikacji, gdzie jest wykorzystany GraphQL, jest w stanie powiedzieć serwerowi co chce dostać w odpowiedzi na zapytania.

Technologia GraphQL jest dość młoda. Ma dopiero 2 lata. Facebook - ze względu na to, że jest autorem projektu - korzystał już wcześniej. Technologia się rozwija, także dajmy jej szansę i zobaczymy jak za kilka lat będzie wyglądał protokół komunikacji klient-serwer.

Kamil po swojej prezentacji poprowadził mini workshopy z GraphQL, na których obecnych było ponad 20 osób.

Sponsorzy spotkania

Podsumowanie

Ze względu na to, że nasz eksperyment się powiódł, tj. na workshopach zostało kilkadziesiąt osób, to kolejne spotkanie (grudniowe), również będzie zawierało mini workshop o GraphQL, a dokładniej o Relay, ale o tym dowiecie się podczas kolejnej zapowiedzi wideo.

Do zobaczenia za miesiąc!