Przejdź do treści

Konferencja: ngPoland 2016

W zeszły wtorek (22-11-2016) byłem uczestnikiem pierwszej polskiej konferencji poświęconej w 100% najpopularniejszemu frameworkowi w świecie JavaScript-u, czyli Angular-owi. Ciekawią Cię jakie są moje wrażenia z konferencji ngPoland? Czytaj dalej.

Oficjalne logo tegorocznej konferencji.

Techniczne notatki jak zawsze są dostępne na GitHubie. Są tworzone one podczas wydarzenia. Zapraszam: github.com/piecioshka/notes-ng-poland-2016

Lokalizacja

Kto się spodziewał, że konferencja odbędzie się na stadionie narodowym? Większość pewnie zadawała sobie pytanie, czy wydarzenie przypadkiem nie odbędzie się na płycie boiska?

Niestety, ale na płycie boiska znajdują się 2 lodowiska, które przyciągają wszelkich zainteresowanych do swobodnej przejażdżki.

PGE Narodowy to piękny obiekt z zewnątrz ale i od środka. Obiekt zawiera wiele salek, które można wynająć w celach biznesowych (Business Link).

Rejestracja

Przed wejściem na salę z prelekcjami czekała rejestracja. Każdy uczestnik musiał się zarejestrować. Podczas rejestracji trzeba było pokazać swój bilet. W zamian dostawało się smycz z logo sponsora Acaisoft.

Jako uczestnicy dostawaliśmy też kuferek z poczęstunkiem (słodycze) i jeszcze kilka fantów. Świetny pomysł! Człowiek od razu na starcie jest miło przywitany - sprzyja to lepszemu odbiorowi całej konferencji.

Partnerzy ... a wśród nich WarsawJS

Zakładaliśmy WarsawJS w celu aktywizacji warszawskich programistów JavaScript. Wszelkie formy networkingu oczywiście popieramy, dlatego też jesteśmy partnerami wielu inicjatyw, a konferencja ngPoland jest jedną z nich.

Zawsze cieszy widok, tylu ludzi zainteresowanych JavaScriptem. Szczególnie tych zakochanych w konkretnym frameworku. Ci developerzy starają się użyć tego narzędzia wszędzie gdzie się da - nie zawsze ma to pozytywne skutki 😄

Frameworki są stworzone, żeby rozwiązywać problemy. Nie ma frameworka, który rozwiązuje wszystkie problemy, więc i nie takiego, którego można użyć w dowolnym zastosowaniu.

Tomasz Ducin podczas swojej prelekcji na ngPoland powiedział:

Don't focus on tools, focus on the problem. Tomasz Ducin

W pełni się z nim zgadzam. Chciałbym aby wszyscy myśleli podobnie.

Jak możecie zobaczyć, partnerami konferencji było mnóstwo organizacji zaangażowanych w aktywizację społeczności programistów, nie tylko warszawskich! Jak dobrze się przypatrzycie obrazkowi powyżej zobaczycie, że wśród sponsorów jest organizacja ng-poznan, która działa na podobnej zasadzie co organizacja AngularJS Warsaw, od której zaczynali organizatorzy konferencji, czyli:

Z tego co wiem, w gronie współorganizatorów znajduje się także Emilię Łuszkiewicz.

Prezentacja organizatorów

Konferencja zaczęła się punktualnie o godzinie 9:00, gdzie na scenie pojawili się kuzyni: Arek i Darek - organizatorzy. Podziękowali wszystkim za przybycie oraz zaprosili do wysłuchania 16 prelekcji na temat Angular-a (w obu wersjach 1.x oraz 2.x).

Prelekcje jak i cała konferencja odbywała się w języku angielskim. To już standard na międzynarodowych konferencjach.

Co tam się działo?

Druga prelekcja i już banany na scenie!!?

Osoby, które zostały zaproszone do bycia speakerami nie były z tzw. ulicy. Prelegenci znali się już przed konferencją, więc mogli zrobić coś interesującego, jak chociażby wspólne śpiewanie!

Tracy Lee opowiadała o tym jak stowrzyć projekt w oparciu o angular-cli, ale przed tym jak zaczęła wgłębiać się w temat, zaprosiła swojego dobrego kolegę Bena Lesh-a z którym zaczęła śpiewać.

Jeszcze przed rozpoczęciem na scenie pojawił się człowiek-banan - wydaje mi się, że był to Uri Shaked, który śpiewał i tańczył jednocześnie. Wszystko to przed publicznością liczącą kilkuset osób.

Było to dla mnie NIESAMOWITE!

Nagroda

Organizatorzy przed lunchem, wpadli na pomysł, na realizację planu i wręczeniu kilku nagród pod szyldem: ng-awards.

Dostałem nagrodę jako przedstawiciel organizacji WarsawJS - największej społeczności JavaScript-owej w Warszawie. Chciałem zaznaczyć, że brawa należą się wszystkim organizatorom WarsawJS, aktualnym

oraz tym, którzy zrezygnowali z pełnienia tej funkcji, tj:

W imieniu wszystkich całej organizacji bardzo dziękuję 🎉

Spiderman na scenie!

Jako 8 na scenie w roli speakera pojawił się Gerard Sans, który to opowiadał o tworzeniu aplikacji opartej na frameworku Angular2, którą realizował na potrzeby chorego Spider-mana.

Brawa za kreatywność. Sala miała ubaw po pachy 😄

Konkurs na najbardziej zwariowane zdjęcie

Organizatorzy podczas otwarcia konferencji opowiadali o konkursie jaki będzie się toczył podczas wydarzenia, a mianowicie zawodów na najbardziej kreatywne zdjęcie tego dnia.

Postanowiliśmy z Piotrem wzięć udział. Stąd też powyższe zdjęcie. Proszę nie martwcie się o nasze zdrowie psychiczne - wszystko gra 😄

Podsumowanie

Na wstępie podsumowania, chciałem podziękować za możliwość uczestnictwa ekipie WarsawJS na tej konferencji. Jest to świetny dowód wsparcia warszawskich społeczności developerskich.

Ocena od strony organizatora

Konferencja od strony organizacyjnej stała na bardzo wysokim poziomie. Nie ma się do czego przyczepić.

Mogę śmiało dać w skali 1-5 ocenę 5. Good job!

Ocena strony merytorycznej

Jako zwolennik wszystkiego, co JavaScript-owe to dla mnie wszelkie rozmowy, prelekcje czy filmy są super. Więc nie jestem tutaj dobrą osobą na ocenę. Jeśli jednak miałbym dać jakąś cyferkę, to oczywiście 5 w tej samej skali co powyżej.

Inne artykułu traktujące o ngPoland 2016

Pozwolę sobie na stworzenie listy artykułów o konferencji, które zostały napisane przez innych uczestników.

Uri Shaked na scenie i jego zabawka - Raspberry PI,
na której uruchomił grę "Simon says...".