Przejdź do treści

WarsawJS Workshop #1

4 grudnia 2016 roku odbyły się pierwsze warsztaty pod szyldem WarsawJS, których byłem współorganizatorem. Myślą przewodnią tych warsztatów była nauka początkujących. Wszyscy Ci którzy nie mieli wcześniej styczności z programowaniem mogli przyjść i przez całe 8 godzin tworzyć projekt galerii zdjęć pod okiem trenerów.

WarsawJS

Jak zrodził się pomysł?

Po 2 latach organizowania meetupów stwierdziliśmy, że jako organizacja moglibyśmy spróbować swoich sił w zorganizowaniu czegoś więcej.

Tym samym wpadliśmy na pomysł zorganizowania ankiety, która miała na celu weryfikację, czym uczestnicy meetupów byliby zainteresowani. Do wyboru w ankiecie były 2 opcje:

 • konferencja
 • warsztaty

Ponad połowa osób opowiedziała się za warsztatami.

Plan

Podczas WarsawJS Meetup #26 założyliśmy event na Meetup.com oraz poprosiliśmy o sugestie atrakcyjnych tematów byłyby dla członków naszej organizacji.

Link do eventu meetup.com/WarsawJS/events/234806304/ gdzie opisane są zasady oraz wszelkie informacje techniczne potrzebne uczestnikom.

Wielu ludzi opowiedziało się za Angularem, Reactem oraz innymi bibliotekami.

Jednak, jak przez mgłę można było dostrzec liczne głosy, że może temat warsztatu gdzie moglibyśmy nauczyć się podstaw byłby dobrym pomysłem. Tak też zrobiliśmy.

Po 2 miesiącach zbierania wyników, ogłosiliśmy na profilu wydarzenia jaki mamy plan na tematykę kolejnych warsztatów. Pozwolę sobie skopiować tę listę. W tym roku odbyło się jedno szkolenie:

 • Grudzień 2016: Podstawy JavaScript (część 1) - dla początkujących

W następnym roku planujemy szkolenia z następujących tematów:

 1. Styczeń 2017: Podstawy JavaScript (część 2) - dla średnio zaawansowanych
 2. Luty 2017: Angular 1
 3. Marzec 2017: Angular 2 (angular-cli)
 4. Kwiecień 2017: Node.js [tutaj mamy 3 propozycje]
 5. Maj 2017: Meteor.js
 6. Czerwiec 2017: Web Components
 7. Lipiec 2017: Portal społecznościowy w oparciu o Firebase
 8. Sierpień 2017: RxJS 5 - Reactive programming
 9. Wrzesień 2017: Gamedev: Wyścigi samochodowe z użyciem Phaser.js
 10. Październik 2017: React.js + Enzyme + Redux
 11. Listopad 2017: Vue.js
 12. Grudzień 2017: React Native - tworzenie aplikacji na iOSa i Androida

Nie chcąc czekać jeszcze w tym roku zorganizować pierwsze warsztaty.

Praca wre!

Lokalizacja

Znalezienie miejsca na zorganizowanie warsztatów nie sprawiło trudności, ze względu na świetną propozycję jaką dostaliśmy od Campus Warsaw.

Campus Warsaw mieści się na ulicy Ząbkowskiej 27 - na Pradze Północ. Pod tym adresem znajdują się budynki, już nieaktywnej warszawskiej wytwórni wódek "Koneser".

Większość zabudowań należących do wytwórni przetrwało II wojnę światową. Piękne mury budynki zawdzięczają czerwonej cegle, z której są zrobione. Na Wikipedii wyczytałem, że jest to styl neogotycki.

Akurat w budynku w którym znajduje się biuro Campus Warsaw jest wyróżniająca się w tle brama wjazdowa - pozostałość po starej wytwórni.

Koneser - Warszawska wytwórnia wódek.

Lokalizacja jest wyśmienita. Blisko metra, tramwaju, pociągu czy autobusu. Fakt - z każdego środka komunikacji trzeba jeszcze przebyć 5-10 minut pieszo, ale to chyba nie problem 😄

Bilety

5 dni przed eventem uruchomiliśmy rejestrację za pomocą systemu Evenea. Bilety sprzedały się w oka mgnieniu. Nie spodziewaliśmy się tak szybkiej sprzedaży. Po 3 godzinach wszystkie bilety były wykupione.

Po wyprzedaniu biletów na stronie eventu zaczęły pojawiać się zapytania, czy ktoś ma może bilet do odsprzedania. Miło kiedy ludziom zależy na czymś czego jest się twórcą 😄

Bycie trenerem...

...to brzmi dumnie! Uwielbiam uczyć ludzi, patrzeć jak nagle rozumieją co do nich mówię i sami tworzą ciekawe rozwiązania!

Mieliśmy 4 trenerów dostępnych podczas warsztatów:

Trenerzy pierwszego edycji WarsawJS Workshop.

Tym samym liczba uczestników była limitowana pod tym kątem. Chciałem, jako organizator, aby każdy z trenerów pomagał grupie maksymalnie 10 osobowej.

Prework & Postwork

Jako organizatorzy wpadliśmy na pomysł, aby przed pierwszym spotkaniem przygotować zadanie, które wprowadzi w programowanie Front-end.

Postanowiliśmy, że wyślemy do uczestników zadanie, którego celem będzie realizacja strony z napisem "Hello world". Dla doświadczonego developera wydaje się, że jest to zadanie zbyt proste. Jednak ze względu na to, że uczestnikami pierwszego workshopu będą ludzie bez doświadczenia to takie wyzwanie idealnie się wpasowuje.

Dziś wysłaliśmy drugie zadanie. Tym razem w formie pracy domowej, czyli tzw. postworka. Celem takiego zadania jest rozwijanie wiedzy nabytej podczas WarsawJS Workshop.

Jako organizatorzy liczymy na to, że w naszej skrzynce za kilka dni pojawią się maile z linkami do waszych projektów. Na każdego maila odpowiemy przesyłając techniczny feedback.

Słowo na koniec

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie. Mamy nadzieje, że nie odpuścicie rozwijania swoich kompetencji programistycznych i będziecie zgłębiać tajniki JavaScriptu!

Organizowanie warsztatów było dla nas, organizatorów, nowym i bardzo ciekawym wyzwaniem dającym wiele frajdy. Dziękujemy za przybycie!