Przejdź do treści

Jak zacząć programować?

Niby proste pytanie. Jednak nie do końca. Jako developer oraz trener z wieloletnim stażem chciałbym pokazać Ci mój punkt widzenia na tą kwestię.

Sama idea programowania polega na wpisywaniu odpowiednich znaków z klawiatury. Znajomość kolejności tych znaków powoduje, że piszemy dobry albo zły kod.

Proponuję wydzielić kilka sytuacji, w których pada tytułowe pytanie.

Baner promujący artykuł

1 sytuacja: Jarząbek

Moje doświadczenie z komputerami jest małe. Potrafię sprawdzić pocztę i obejrzeć film na YouTube. Chciałbym spróbować sił w programowaniu, ale nie wiem od czego zacząć.

Proponuję zacząć od tego czy w ogóle jesteś w stanie wysiedzieć długo przed komputerem czytając i wklepując “jakieś dziwne” znaczki z klawiatury.

Potrzebujesz weryfikacji w temacie posiadania zdolności analitycznych. Jest kilka serwisów, które oferują przetestowanie tychże zdolności poprzez rozwiązywanie zagadek algorytmicznych. Jednym z takim portali jest godny polecenia: studio.code.org/

Portale o programowaniu “dla dzieci” posiadają inne podejście do programowania. Omawiane podejście jest podobne do tego w jaki sposób uczyliśmy się w szkole, dlatego też dla osób początkujących będzie to właściwy wybór.

2 sytuacja: Zdolny internauta

Potrafię wykorzystać komputer do tego, aby mi pomagał rozwijać moje umiejętności. Radzę sobie doskonale z wyszukiwaniem informacji w sieci.

Jesteś konsekwentny w działaniu i wiesz, że komputer potrafi więcej niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Spróbuj zrobić kilka lekcji z darmowych kursów online np. codecademy.com/

Jeśli chęć programowania będzie się utrzymywała polecam zakup literatury, bądź kontynuowania realizowania kursów online. Jest ich cała masa. Na pewno godnym polecenia jest serwis freecodecamp.com/

3 sytuacja: Aspirujący developer

Wiem, że programowanie to jest to, co chcę robić, ale nie wiem skąd czerpać wiedzę, aby się go nauczyć.

Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest znalezienie mentora, który poprowadzi Cię przez ten etap mając kontrolę nad tym czego się uczysz.

Ten etap jest błogosławieństwem dla trenera. Każdy opiekun chce wyszkolić taką jednostkę, aby stała się ona jeszcze lepsza i żeby rozpoczęła pracę, gdzie będzie rozwijać swoje umiejętności programistyczne.

Na tym etapie najważniejsze jest tworzenie projektów. Takich prostych - testowych, ale też i takich, które wzbogacą Twoje portfolio projektów.

Portfolio jest drugą rzeczą na jaką pracodawcy patrzą podczas oceniania kandydatów. A co jest pierwszą zapytasz? Oczywiście umiejętności techniczne.

Szkoły programowania

Od kiedy programowanie stało się tak bardzo popularnym zawodem, powstały szkoły programowania, które szkolą adeptów, aby po kursie mogli oni znaleźć swoją pierwszą pracę jako junior developerzy.

Cena za taki kurs może wydawać się ogromna, ponieważ często sięga ona ok. 10 tyś zł. Może się wydawać, że jest to problem, którego nie da się łatwo rozwiązać. Jeśli popatrzy się na ten problem z drugiej strony, to pracując kilka miesięcy jako programista będziesz w stanie zarobić tyle pieniędzy, że koszt takiego kursu szybko Ci się zwróci.

Problem z zatrudnieniem?

Wiele razy miałem takich uczniów, którzy mocno chcieli się uczyć, bo byli zdecydowani aby zmienić pracę. Jednak w życiu nie jest tak kolorowo. Wielu ludziom wydaje się, że wystarczy poświęcić kilka dni, aby liznąć wierzchnią warstwę programowania i sądzą oni, że pracodawcy zatrudnią ich z ucałowaniem ręki.

Nie ma tak łatwo.

Rynek IT jest obecnie mocno nienasycony. Nie znaczy to jednak tego, że wystarczy posiedzieć kilkadziesiąt godzin przy komputerze aby szukać pracodawcy, który zaoferuje olbrzymią pensję.

Jak zdobyć pierwszą pracę?

Ze swojej strony rekomenduję pisać do dużych firm, które poszukują programistów dowolnego szczebla. Firmy rzadko kiedy tworzą oferty na juniorskie stanowiska, bo wiedzą, że na stanowiska dla regularnych developerów i tak zgłoszą się Ci, którzy nie mają wymaganego doświadczenia i umiejętności.

Dlatego też, pisząc swoje CV zadbaj o to aby było ono czytelne i mieściło się na 1 stronie. Pierwsze taki dokument (raczej) nie będzie posiadać dużej ilości umiejętności więc nie opisuj całego swojego życiorysu, tylko po to, aby CV było dwustronicowe.

To nie wykształcenie będzie zarabiać pieniądze lecz Twój skill programistyczny. Sekcję z wykształceniem umieść zaraz po umiejętnościach.

Podsumowanie

Co powinieneś zapamiętać z tgo artykułu?

  • Programowanie to praca w której ciągle trzeba się rozwijać.
  • Na początku swojej kariery dobrze jest poprosić doświadczonego developera o pomoc, aby nie tracić czasu na poszukiwanie informacji.