Przejdź do treści

Konferencja: Code Europe 2017

Sezon na konferencje czas rozpocząć! Chciałem Ci dziś przedstawić moje wrażenia z pierwszej (w tym roku) konferencji w której uczestniczyłem.

Mowa tutaj o konferencji wymienionej w tytule, czyli Code Europe ‘17. Na początku zaznaczę, że post nie jest sponsorowany, aby nie było wątpliwości. Na blogu przekazuję moją i tylko moją opinię.

Baner promujący artykuł
Oficjalne logo konferencji Code Europe 2017

Z różnych źródeł dowiedziałem się, że konferencja miała miejsce już w tym roku w dwóch innych miastach: Kraków (26 kwietnia, ICE Kraków) i Wrocław (23 maja, Hala Stulecia).

Konferencja Code Europe, ma swoją drugą edycję, tzw. wiosenną. W zeszłym roku odbyła się pierwsza edycja. I była to edycja jesienna.

Prelekcje na których byłem obecny

Jak każda konferencja i ta chwali się, że posiada NAJLEPSZYCH prelegentów i że jest NAJWIĘKSZA i w ogóle “the best”. Oczywiście, nie są to cechy w żaden sposób mierzalne, więc każda posiada prawo aby tak pisać 😄

Poniżej przedstawiam Ci moje komentarze w sprawie co poniektórych prelekcji na których dane mi było uczestniczyć. Ogólnie podczas jednego dnia prelekcji odbyło się prawie 50 prezentacji.

Jak rozwiązać tak dużą liczbę speech-y w tak krótkim czasie? Zrównoleglenie.

Tutaj pojawia się problem, bo co jeśli pochodzisz z takiego środowiska, że interesują Cię >2 prelekcje, a Ty możesz być obecny tylko na jednej?

1. Going offline with append-only logs [EN] Mathias Buus

Pierwsza prelekcja. Byłem spóźniony i niewiele zrozumiałem. Przepraszam!

2. Programming healthcare well [EN] Harold Thimbleby

Prelekcja, która nie podnosiła na duchu. Podczas niej dowiedziałem się, że bardzo często przyczyną śmierci pacjentów są bugi w oprogramowaniu zainstalowanym na specjalistycznych urządzeniach medycznych.

Bardzo często winą za te bugi obarczane są pielęgniarki. Znany jest przypadek, kiedy pielęgniarka została wyrzucona z pracy z powodu śmierci pacjenta. Nie wytrzymała takiego napięcia i popełniła samobójstwo.

Smutne.

3. Ramda JS - First Step [PL] Karol Rogowski

Karol opowiadał o programowaniu funkcyjnym na prostych przykładach, gdzie taki styl programowania ma jakiś sens.

Sam język JavaScript idealnie nadaje się do pisania w stylu funkcyjnym, ze względu na występowanie tzw. domknięć. Co to jest domknięcie? O tym będzie osobny wpis na blogu. Kiedy? za kilka tygodni.

Prelegent wykorzystywał bibliotekę “ramba” do tego, aby móc składać funkcje w prosty sposób, aby zachwycić publikę.

4. The Things Git Can Do (that none of the GUIs have ever told you about) [EN] Enrico Campidoglio

Uwielbiam Gita ❤️ Napisałem już o nim kilka artykułów. Moją pierwszą w życiu wygłoszoną prelekcją był speech o tym właśnie narzędziu.

Enrico pokazał niskopoziomowe polecenia jakie występują w Gicie. Świetna prelekcja!

5. Introduction to frontendless: UI as a service [PL] Tomasz Skowroński

Tomasz, nasz warszawski speaker, który na podstawie komunikatora Slack opowiadał o plusach i minusach rozwiązań wypracowanych w tym komunikatorze.

Bardzo konkretna prelekcja. Samo mięcho. IYKWIM.

6. PWAssemble—Instant and Customized Progressive Web App Demos, Because Only Seeing is Believing [EN] Thomas Steiner

Jedna z moich ulubionych prelekcji na tegorocznej edycji Code Europe, była o Progressive Web App.

Tematyka dla mnie dość mocno znana. Opisywałem na swoim blogu moją przygodę związaną z PWA. Artykuł dostępny tutaj.

Chciałem pomóc zwiększyć font, a okazało się że niektórzy mnie nagrywają.

Człowiek w dzisiejszych czasach, nie może komuś pomóc, bo już zostanie nagrany. Dzięki @ckyambitny.

7. Design Systems Engineering: Scaling User Interfaces [EN] Christoph Reinartz

Bardzo interesująca prelekcja na temat strony internetowej TRIVAGO. Kris opisywał kroki jakie jego zespół wykonał, do tego, aby wyjść z roku 2000 do 2017.

Podsumowanie

Jak zawsze jestem pozytywnie nastawiony do wszelkiego rodzaju wydarzeń, podczas których mogę poszerzyć swoją wiedzę o front-endzie oraz móc porozmawiać z innymi fanatykami języka JS.

Podczas konferencji ekipa WarsawJS wysłała swojego przedstawiciela, aby godnie reprezentował organizację.

After

Przyjęło się, że po konferencji organizowany jest “after”. Dla tych, którzy nie wiedzą co to jest, to mówię, że to takie nieformalne spotkanie przy “lemoniadzie” już poza venue konferencyjnym, tylko gdzieś indziej, gdzie będą odpowiednie warunki do biesiadowania.

Ten “after” był dla mnie pod pewnym względem niesamowity. Poznałem na żywo legendę polskiej sceny blogerskiej - Piotra Nalepę, który przyjechał z Katowic do stolicy na konferencję FrontTrends 2017 - odbywała się ona w tym samym czasie co omawiana dziś przeze mnie “Code Europe 2017”.