Przejdź do treści

WarsawJS Meetup #33: Mój punkt widzenia

Przyszedł czas, na kolejną opowieść o warszawskim święcie programistów JavaScript, czyli WarsawJS Meetup. Dziś przedstawię Ci mój punkt widzenia z prelekcji podczas ostatniego spotkania.

Oficjalny profil wydarzenia dostępny na Meetup. Dostępna jest też zajawka fejsbukowa.

WarsawJS

Invitation

Piotr jest bokserem. Dowiedziałem się kilka godzin przed zdjęciami do kolejnej produkcji wideo, czyli zapowiedzi na WarsawJS Meetup.

Cała nasza trójka (razem z Kasią) pojechaliśmy do warszawskiego Anina, gdzie istnieje klub - Uniq Fight Club, w którym Piotr trenuje swoje zdolności bokserskie.

Podczas nagrywania pomimo tego, że miałem mikrofon podpięty (widoczne np. w 30 sekundzie filmu) to nie zbierał on dźwięku. Dlaczego? Bo nie docisnąłem wtyczki kabla do rejestratora audio. Porażka. Stąd też na zapowiedzi słychać dźwięki tła. Przepraszam. Mój błąd. Ale jakoś wybrnąłem przy montażu 😄

Podczas nagrywania popróbowałem wykonywać uderzania w rękawicy bokserskiej - świetna sprawa! Polecam. Można się odstresować.


Talk #1: How to make Frankenstein’s monster or how to combine Next.js and React Native [PL] Jędrzej Majko

Moim zdaniem prelekcja dla osób z bogatym doświadczeniem Reactowym, a nawet React Native-owym. Jędrzej opowiedział o 2 sposobach na pożenienie React Native oraz Next.js. Pierwszy sposób sfailował z wielu powodów. Druga koncepcja już była bardziej przemyślana, jednak i tak zawierała problemy jak chociażby brak jednego kodu dla projektu.

Uważam, że prelegent świetnie poradził sobie z przedstawieniem swojej perspektywy na tworzenie aplikacji z użyciem React-a. Podkreślił nawet, że aplikacje napisane w Angularze są wolne. Rozumiem to niezadowolenie. Mam nadzieje, że autorzy frameworkowa Googla, wezmą sobie do serca polepszenie w nim performance-u.

Talk #2: Jak pracować zdalnie i nie zwariować [PL] Tomasz Marciszewski

Mój komentarz na gorąco: “będę oglądał tą prelekcję przed snem”. Dlaczego? Ze względu na ten luz prelegenta oraz miękką tematykę prelekcji.

Tomek, jest wieloletnim developerem, który pracuje zdalnie już od ponad 7 lat, czyli na temat pracy zdalnej może swoje powiedzieć.

Plusy pracy zdalnej

 • Nie trzeba chodzić do pracy (nie trzeba kupować biletu, więc kasa w kieszeni)
 • Można nosić co się chce (można pracować w dowolnym stroju)
 • Samemu wyznaczasz godziny swojej pracy
 • Nikt nie zagląda przez ramię
 • Można się skupić (nie trzeba słuchać innych)
 • Więcej czasu dla swojej rodziny
 • Nie trzeba spotykać się z ludźmi, których się nie lubi

Minusy pracy zdalnej

 • Nie ma się czasu na słuchanie podcastów, czytanie książek podczas dojazdów
 • Nie ma dress code-u
 • Nie ma organizacji pracy
 • Nie ma szefa, który popchnie do pracy
 • Nie ma szans z kim pogadać (czasami robi się smutno)
 • Rodzina nie pomaga się skupić podczas pracy w domu
 • Nie możesz liczyć na pomoc kolegów
 • Nie ma rywalizacji z innymi developerami
 • Nikt nie zaprosi na obiad

Podczas tej prelekcji każdy może usłyszeć kilka słów goryczy prawdy aby obalić mity, te które krążą o takim stylu pracy zarobkowej.

Talk #3: Komunikacja w świecie IT [PL] Adrian Soja

Adrian jako Team Leader oraz Scrum Master podzielił się swoim doświadczeniem w sprawie poprawnego posługiwania się językiem w komunikacji w projektach informatycznych.

Sukces projektu jest bardzo powiązany z poprawną komunikacją w zespołach projektowych.

Wujek “Dobra Rada”

Drogi programisto, jeśli masz problem komunikacyjny w zespole, zgłoś to przełożonemu. Im szybciej wyeliminujecie problem tym szybciej będzie Wam się lepiej współpracowało.

Świetna prelekcja, którą powinien zobaczyć każdy developer pracujący w grupie osób. Prelegent opisał od podstaw jak wygląda proces komunikacji między dwoma osobami. Jakie mogą być zagrożenia oraz jak je rozwiązać.

Złota myśl

Jeśli prowadzisz kłótnię to bicie Twojego serca na poziomie ponad 95 uderzeń na minutę powoduje, że nie przyjmujesz żadnych argumentów strony przeciwnej. Dlatego powinieneś odpocząć na 15 minut i do kończyć rozmowę.

Sponsorzy spotkania