Przejdź do treści

Technika Pomodoro. Dzień 1. Wnioski

Od kilku dni myślałem o zastosowaniu Pomodoro. Dziś podczas pracy w biurze wreszcie się skusiłem. Po przeczytaniu dowiesz się, jakie są moje wnioski. Doczytaj do końca, bo tam znajdziesz bonus.

Baner promujący artykuł

Co to jest technika Pomodoro?

Na ten temat powstały setki artykułów. A to NIE JEST kolejny z nich. Natomiast dla ciągłości warto opisać kluczowe zasady w dużym skrócie.

Moja rozumienie założeń wygląda tak:

  • Podziel czas pracy na iteracje. Jedna iteracja to:
    • 25 min skupienia
    • 5 min odpoczynku
  • Wykonaj tyle iteracji, ile jesteś w stanie
  • Zakończ pracę “na koniec dnia”, bez względu, w jakiej fazie jesteś

Wnioski

Skoro już tu jesteś, to pewnie chcesz przeczytać mięsko.

Zatem zapraszam do głównej części artykułu.

1. Przerwy

Na początku miałem wrażenie, że przerwy są ZBYT często. Nie mogłem uwierzyć, że to już, że trzeba bezwzględnie zrobić pauzę na 5 min. W końcu tak dobrze się koduje, dlaczego mam przerywać?! No cóż, rules. Wstałem i pochodziłem po biurze przez kilka minut.

Tak wyglądała pierwsza iteracja.

Po kilku takich sekwencjach etap przerwy był oczekiwany. Nawet je sobie urozmaicałem, ale o tym w innym punkcie.

2. Czas skupienia

Ustawiłem (a raczej nie zmieniałem domyślnego) czas skupienia na 25 min. Krótko! Miałem wrażenie, że przerwy są co chwilę.

Nie jestem przyzwyczajony do tego, aby co niecałe pół godziny wstawać od komputera. Czas płynie szybko, gdy mierzymy się z problemem w kodzie.

3. Rozpraszacze

Kolejny problem. Co zrobić, gdy w trakcie skupienia wpadnie nam do głowy jakiś pomysł, który odbiega od meritum, od tego, czym się obecnie zajmujemy. Czy mamy otwartą furtkę, aby wtedy wyjść z fazy skupienia? Nie!

Co zrobić, gdy chcemy coś sprawdzić? Zapiszmy ten rozpraszacz do notatki. Ten sposób jest świetny, bo później - podczas przerwy - możemy zdecydować, czy nasz pomysł jest wart weryfikacji, czy może lepiej jest się porozciągać.

Mój sposób:

Notatka jest non stop otwarta i czeka aż, coś do niej wpiszę. Następnie, podczas fazy przerwy wracam do notatki i “googluję”.

Zrzut ekranu z aplikacji Notes.app
Notatka, w której dodawałem pomysły w trakcie fazy skupienia

4. Narzędzia

Aplikacja wspierająca korzystanie z techniki Pomodoro to podstawa.

Zainwestowałem dziś w projekt FLOW i jestem z niego zadowolony!

Może, gdyby blokowanie stron działało lepiej oraz było cross-browser to byłbym “bardzo zadowolony”, ale kontrolowanie stron mam opanowane, więc nie oszukiwałem, dlatego podczas fazy skupienia obyło się bez skrolowania Twitterka.

Tip do autorów aplikacji FLOW

Blokowanie stron powinno działać, bez względu jakiej przeglądarki używam.

5. Skupienie

Pilnowałem się, aby w trakcie sesji skupienia nie korzystać z telefonu i wiecie co? Było to dla mnie najtrudniejsze!

Natomiast mam pewien pomysł jak można rozwiązać ten problem raz, a porządnie!

Tip do autorów aplikacji FLOW

Fajnie, gdyby telefon wiedział, że jestem w fazie skupienia i mi nie przeszkadzał, wyłączając powiadomienia z aplikacji.

Podczas którejś fazy odpoczynku, zobaczyłem, że aplikacja FLOW występuje również na telefon!

Tip do autorów aplikacji FLOW

Świetnie by było, gdyby faza oraz aktualny czas fazy się synchronizował między telefonem a komputerem.

6. Przerwy

Kiedy w trakcie przerwy rozmawialiśmy z kolegami z biura o czymś, co dotyczyło projektu, to siedliśmy do kodu dopiero po przerwie! Było świetne uczucie, bo czułem, że czas jest dobrze zarządzany. Jak to w życiu, ważne jest, aby mieć czas na pracę, ale także czas na odpoczynek.

7. Odruchy

Podczas fazy skupienia miałem pewien problem. Otóż czułem silną potrzebę rozpoczynania rozmowy z kolegą w trakcie, kiedy coś mi się uruchamia dłuższą chwilę.

To chyba takie typowe, że gdy np. testy uruchamiają się 2 minuty, to czujemy, że ten czas jest naszą przerwą i nic nie musimy robić poza oczekiwaniem.

Chciałem wyzbyć się tego przyzwyczajenia i wiece co? Chyba mi się udało. Bo gdy czekałem na zakończenie dłuższej operacji to wykonywałem Code Review, innemu koledze z innego projektu. Moim zdaniem to dobre rozwiązanie i niesie ze sobą same plusy.

8. Przerwy, a aktywność fizyczna

Podczas jednej z kolejnych przerw wpadłem na pomysł, aby poza zwykłym rozciąganiem zrobić coś więcej. Do głowy od razu przyszedł mi pomysł pompek, tj. uginania ramion w podporze.

Zmęczenie fizyczne to dobry pomysł na “odpoczynek” od zmęczenia psychicznego, jakiego to doświadcza się w pracy inżyniera oprogramowania.

Mój sposób:

Po kilku iteracjach wyłączyłem telefon, aby pozbyć się odruchu sprawdzenia powiadomień. Włączyłem go dopiero po zakończeniu pracy. Może to zbyt radykalne, ale regularne spoglądanie na telefon niszczy skupienie.

Narzędzia vs Budżet

  • Flow.app - 99PLN, jednorazowa płatność
  • Notes.app — wbudowana w macOS

Zakończenie

Podczas pierwszego dnia wykonałem 10 iteracji Pomodoro.

Wykres z liczbą iteracji Pomodoro
Statystyki z programu FLOW

Czy to dużo czy mało? Nie wiem, ale chodzą głosy, że to dobry wynik.