Przejdź do treści PWA

15 aplikacji, które zwiększą Twoją produktywność (2024)

Dziś prezentuję Wam listą 15 narzędzi, które budują moją produktywność jako programisty w codziennej pracy. Jest to moja subiektywna lista, aczkolwiek myślę, że może ona pomóc w dowolnej pracy z komputerem.

Baner promujący artykuł

Kiedyś komentowałem na Twitterze (albo X-ksie, ale ja będę konsekwentny i dla mnie https://x.com/ to po prostu Twitter), ale była to lista wymieszana z listą narzędzie shellowych. A o nich napiszę osobny artykuł. Dziś zajmiemy się tylko desktopowymi aplikacjami.

Dodam, że kolejność nie ma znaczenia. Każda aplikacja jest tak samo ważna.

Let’s go!

  1. 1Password — Password Manager

    Świat cyfrowy wymaga od nas zapamiętywania haseł. Oczywiście, człowiek na ograniczone miejsce, abyśmy zapamiętali różne ciągi znaków i z łatwości je później przywracali w procesie logowania. Aby rozwiązać ten problem, należy używać Password Managera. Osobiście korzystam z 1Password. Świetne narzędzie, które ma szereg integracji i działa bezbłędnie.

    Wskazówki

    • Wsparcie do różnych vaults (skarbców), dobrze jest oddzielić sekrety prywatne od firmowych
    • Warto zrezygnować z trzymania haseł w innych miejscach np. zapamiętane w przeglądarce lub w systemie
     brew install --cask 1password
    


  2. Raycast — Spotlight na sterydach

    Spotlight jest przestarzałym rozwiązaniem i mało elastycznym. Świeżość wnosi narzędzie Raycast które umożliwia o wiele więcej niż narzędzie wbudowane. Dzięki Raycastowi unikamy problemu z regularnym indeksowaniem dysku w poszukiwaniu plików oraz dostajemy wygodę korzystania z np. kalkulatora (możemy mieszać waluty, możemy mieszać przecinki z kropkami) oraz elastyczność instalując dowolny plugin z dużej bazy pluginów.

    Wskazówki

    • Polecam instalację pluginu do Visual Studio Code
     brew install --cask raycast
    


  3. iTerm2 — Terminal na sterydach

    iTerm to świetna alternatywa natywnego Terminala.

    Wskazówki

    • Po skonfigurowaniu zapisz sobie profil w swoim projekcie dotfiles.
     brew install --cask iterm2
    


  4. ChatGPT — AI

    AI jest wśród nas. Czy tego chcemy, czy nie. Zamiast się bronić, należy nauczyć się wykorzystywać to, że mamy narzędzie, które nam szybko i sprawnie pomoże w każdej sytuacji.

    Żadnej model nie jest idealny, natomiast z każdym nowym modelem dostajemy szereg usprawnień. Warto korzystać z Chata, choćby to prostej pomocy w odpowiedziach na pytania, zamiast szukać czegoś w dokumentacji.

    Należy tutaj wspomnieć o innym narzędziu z kategorii AI, a mianowicie Copilot, które pięknie integruje się z każdym edytorem i pomaga pisać kod!

    Wskazówki

    • Korzystaj z dobroci sztucznej inteligencji w każdym momencie, kiedy masz przestój, AI odpowie ci szybko, ale czy skutecznie?
     brew install --cask chatgpt
    


  5. Rectangle — Window Manager

    Zarządzanie oknami jest podstawową operacją na komputerze. Podczas pracy mamy otwartych kilka aplikacji i płynne poruszanie się po tym środowisku podnosi naszą produktywność.

    Istnieje jeszcze płatne narzędzie Magnet, ale nie widzę różnicy między tymi dwoma.

    Wskazówki

    • Nie korzystaj już z zielonej ikonki na oknie, aby je zmaksymalizować - szybciej jest użyć Ctrl + Option + Enter
     brew install --cask rectangle
    


  6. DeepL

    Narzędzie, które bardzo szybko tłumaczy tekst z angielskiego na polski i odwrotnie! Wykorzystuję go jeszcze do innego celu, a mianowicie, gdy chcę przepisać tekst z obrazka. Dzięki wbudowanego mechanizmowi OCR oraz skrótów klawiaturowych taką operację mogę wykonać w sekundę!

    Wskazówki

    • Koniecznie włącz skróty klawiaturowe!
     brew install --cask deepl
    


  7. Insomnia - Twórz requesty bez kodu

    Insomnia to świetna alternatywa znanego narzędzia Postman.

    Dzięki tej aplikacji możemy tworzyć requesty bez pisania kodu. Pomaga to w szybkiej weryfikacji backendu. Requesty możemy zamykać w grupy, np. dotyczące jednego endpoint, albo jednego API.

    Wskazówki

    • Koniecznie załóż konto, aby zapisywać utworzone grupy requestów w chmurze
     brew install --cask insomnia
    


  8. Bartender - Porządek w top menu

    Po instalacji kilku aplikacji na górnym pasku (top menu) w macOS zaczyna brakować miejsca. Dlatego rozwiązaniem jest to narzędzie, dzięki któremu ukryjemy nieistotne aplikacje.

    Wskazówki

    • Polecam nie chować ikonek: Wi-Fi, Bluetooth, Bateria
     brew install --cask bartender
    


  9. NordVPN — VPN

    W dzisiejszych czasach przychodzą potrzeby zmiany lokalizacji, aby móc np. coś obejrzeć na Netflixie, czego w Polsce akurat nie można. Aczkolwiek to nie jest podstawowy use case. Podczas pracy w międzynarodowych korporacjach przychodzi potrzeba testu naszej aplikacji jak wygląda w różnych językach i VPN pomaga znakomicie.

     brew install --cask nordvpn
    


  10. CleanShot — Zrzuty ekranu

    To narzędzie to istny GAME CHANGER! Potrafi nie tylko robić zrzuty ekranu (screenshots), ale również daje możliwość ich szybkiej modyfikacji, poprzez dodanie tekstu, zaznaczenia tekstu, czy nawet listy kroków. Dodatkowo możesz zdjęcie zapisać lub skopiować do schowka, ale to nie wszystko! Narzędzie potrafi nagrywać video i dawaj przy tym mnóstwo opcji konfiguracji.

    Wskazówki

    • Koniecznie należy skonfigurować narzędzie, bo opcji konfiguracji jest ogrom!
    brew install --cask cleanshot
    


  11. ScreenBrush — Rysowanie po ekranie

    To narzędzie wykorzystuję w procesie nauczania, ale nie tylko. Również bardzo często podczas sesji pair programingu, aby coś zaznaczyć na dużym ekranie. Oczywiście kolejnym use casem są spotkania, gdzie na ogromnych telewizorach chcę coś zademonstrować.

    Wskazówki

    • Koniecznie naucz się skrótów klawiaturowych, dzięki temu odkryjesz pełnię możliwości tego narzędzia


  12. Plain Text Editor — Szybkie notatki

    Plain Text Editor to świetna alternatywa wbudowanego narzędzia Stickers.

    Ten edytor (bo w sumie to jest jakaś forma edytora) jest pozbawiony wszystkiego, no może poza oknem do wpisywania tekstu oraz statystyk liczących ile znaków wpisaliśmy.

    Wykorzystuje to narzędzie to tworzenia szybkich notatek lub też wiadomości, którą chcę komuś wysłać, ale nie chcę już jest wpisywać do okna bo mogę przez przypadek ją wysłać.

    Co prawda różni się od Stickersów, że nie mogę przyklejać sobie notatek do ekranu, ale za to mogę zapisać daną notatką na dysk.

    Prawdę mówią, to wykorzystuję oba narzędzia.

    Wskazówki


  13. Google Chrome — Przegladarka

    Korzystałem z wielu przeglądarek, ale w każdej mi czegoś brakowało. Jako UI Engineer mam zainstalowane kilka, aby testować, jak wygląda layout. Od wielu lat nowoczesność tej przeglądarki nie przestaje zadziwiać.

    Wskazówki

    • Załóż sobie oddzielny profil na sprawy firmowe
    brew install --cask google-chrome
    


  14. Visual Studio Code — Edytor kodu

    Moja przygoda z edytorami kodu zaczęła się od Eclipse, później kolejno: Netbeans, Aptana, VIM, Intellij, WebStorm, PhpStorm, Atom, Sublime, Brackets i pewnie jeszcze kilka się znajdzie.

    VSC jest najlepszym rozwiązaniem, z jakim przyszło mi pracować.

    Jeśli interesują Was moje pluginy do Visual Studio, których używam każdego dnia, to zapraszam do artykułu 15 pluginów do Visual Studio Code.

    Wskazówki

    • Po skonfigurowaniu zapisz sobie profil w swoim projekcie dotfiles.
    brew install --cask visual-studio-code
    


  15. Spotify — Muzyka

    Nie samą pracą człowiek żyje, a może właśnie tak? Zależy. Niektórzy nie mogą pracować bez muzyki, mi ona bardzo pomaga więc mogę z czystym sumieniem polecić Spotify. Świetne narzędzie, nieustannie się rozwija i dochodzę nowe funkcje.

    Wskazówki

    • Zrobić sobie playlisty w zależności od efektu, który chcemy osiągnąć, np. energetyzująca, kiedy chcemy się pobudzić, oraz spokojna (koniecznie z saksofonem), aby się skupić na pracy.
    brew install --cask spotify
    

Podsumowanie

To by było na tyle. To garść aplikacji, które ja używam na co dzień. Ogólnie aplikacji jest i wiele więcej, ale z niektórymi jestem na tyle krótko, że nie wiem, czy mogę je zarekomendować na takim samym stopniu jak powyższe.

A Ty? Czy masz aplikację, bez której nie wyobrażasz sobie pracy przy komputerze?