Przejdź do treści

Długość artykułu w minutach

Kilka lat temu gdy powstała platforma Medium.com ich artykuły rozpoczynały się od bardzo przydatnej informacji - ile czasu zajmie przeczytanie danego artykułu.

Informacja o liczbie minut jakie trzeba poświęcić aby przeczytać artykuł.
W tym serwisie znajduje się ona zawsze pod nagłówkiem artykułu.

Co nam po takiej informacji?

Każdy z nas czyta artykuły w sieci. Niektóre są krótsze, niektóre dłuższe. Artykuły zawierające mniej tekstu mają to do siebie, że czas potrzebny na ich przeczytanie jest proporcjonalnie krótszy.

Po otworzeniu danego artykułu podejmujemy mikro decyzję, czy czytamy go od razu czy jednak zostawiamy na później, czego powodem może być np. brak czasu w danej chwili.

Taki mikro wybór jest dokonywany przez nas, internautów, bardzo szybko. Jest kilka czynników, które mogą pomóc nam podjąć tę decyzję.

Co jeśli przed otworzeniem artykułu, np. na liście postów, pokażemy informację czasie potrzebnym na zapoznanie się z danym artykułem? Internauta podejmie decyzję jeszcze przed kliknięciem w zachęcający tytuł. Oszczędzi to mu czas i nerwy, które mogą się pojawić, gdy jakiś artykuł okaże się dłuższy niż czas, który czytelnik może mu poświęcić.

Dobre zasady pisania postów

Jeśli post zawiera interesujące tło, albo obrazki w artykule są ciekawe, mózg czytelnika otrzymuje bodziec, który sygnalizuje, że jest się na stronie godnej uwagi i może warto przeczytać znajdujący się na niej artykuł.

Dobrze sformatowana treść również zaprasza czytelnika do przeczytania artykułu w całości. Gdy internauta zobaczy ścianę tekstu, to jest bardzo duża szansa, że zamknie kartę przeglądarki.

Projekt: jekyll-time-to-read-in-polish

Chciałem zamieścić taką informację o długości artykułu stworzyłem więc projekt, który pomaga mi zrealizować ten cel. Projekt dostępny jest na moim profilu na GitHubie. Plugin analizuje liczbę słów znajdujących się w artykule.

Jeśli korzystasz z Jekyll-a to polecam Ci wypróbowanie tego dodatku na łamach swojego bloga. Link do projektu znajduje się w nagłówku tej sekcji.

Podsumowanie

Pokazanie (orientacyjnej) informacji o czasie, jaki trzeba poświęcić, aby przeczytać artykuł pomaga internaucie odpowiedzieć sobie na pytanie, które zadawane jest przed rozpoczęciem czytania dowolnej treści w sieci:

Czy jestem w stanie / chce mi się poświęcić X minut, aby przeczytać post o takim tytule?