Przejdź do treści

WarsawJS Workshop #5: Relacja ze spotkania

To już piąta edycja nowej inicjatywy WarsawJS, która skupia się na nauce języka JavaScript w sposób praktyczny. Tym razem uczyliśmy się narzędzia Node.js. To wydarzenie było dość szczególne dla mnie, ze względu na to, że pierwszy raz nie byłem mentorem.

Artykuł zwyciężył w konkursie Crossweb.pl 🏆

Zapraszam Cię do obejrzenia krótkiego wywiadu z jednym z organizatorów.

Rozmowa ze współorganizatorem podczas WarsawJS Workshop #5

Gdzie znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

 • Jak oceniasz dzisiejsze workshopy?
 • Jak Ci się podoba nowa sala i nowe miejsce?
 • Jakie są plusy uczenia się w grupie?

Podczas wszystkich poprzednich edycji WarsawJS Workshop byłem w roli mentora i wiązało to się z tym, że liczba godzin, które musiałem poświęcić przed spotkaniem, aby się do niego przygotować rzecz jasna, była ogromna. Liczyło to się z zadaniami jakie mentor musi zrealizować przed i podczas workshopu. O nich opowiem później.

WarsawJS

Początek spotkania

23 kwietnia to szczególny dzień (i nie mam na myśli, że to dzień warsztatów). W tym samym dniu w stolicy organizowany jest Orlen Warsaw Marathon.

Dzięki temu, że trasa maratonu jest dosyć długa, to liczba ulic zamkniętych jest proporcjonalnie duża. Ze względu na to warsztat musiał rozpocząć się z kilkuminutowym opóźnieniem. Uważam, że to nie problem.

Dygresja

Nie popieram spóźniania. Sam zwykle, gdy jest obawa, że gdzieś się mam spóźnić, to robię wszystko aby tylko nie tego nie dopuścić.

Zaczynamy!

Spotkanie jak zawsze rozpoczęło się serdecznym przywitaniem przez organizatorów. Podczas tego kilkuminutowego wystąpienia, definiowane są zasady współpracy oraz przedstawiani są trenerzy, którzy będą pomagali uczestnikom wykonać w pełni działającą aplikacje.

Rozpoczęcie WarsawJS Workshop #5

Mentor, a kto to?

Warsztaty to wydarzenie, podczas którego spotykają się 2 strony medalu:

 • uczestnicy, którzy chcą się czegoś nauczyć
 • trenerzy, którzy chcą kogoś nauczyć

Podczas warsztatów WarsawJS trenerzy (zwykle pięciu), wykorzystuje swoje doświadczenie i pomaga uczestnikom zrealizować projekt.

Osobą, która go wymyśla jest mentor. Jest on również jednym z trenerów. Mentor jest zwykle najbardziej doświadczony w technologii, której uczestnicy uczą się podczas warsztatów. Cel projektu to zwykle lista zadań, która jest do zrobienia.

Prezentacja aplikacji docelowej przez mentora podczas WarsawJS Workshop #5

Drugim “obowiązkiem” mentora (w moim odczuciu przywilejem) jest wyście na scenę podczas rozpoczęcia wydarzenia (zaraz po organizatorach) w celu prezentacji projektu jaki będzie realizowany przez uczestników podczas dnia warsztatu.

Z tego wywiadu dowiesz się jaka grupą zajmował się mentor dzisiejszego workshopu, Marek Święcicki i czy selekcja zrobiona przed warsztatami zdała egzamin.

Rozmowa z mentorem WarsawJS Workshop #5

Kim byli trenerzy? Sylwetki

 • Marek Święcicki: Młody chłopak, który już wie co chce robić w życiu - pisać kod! Marek posiada świetny kunszt programistyczny.
 • Kamil Grabek: Developer z 3 letnim stażem, posiadający niesamowite umiejętności front-endowe, ale odnajduje się również po stronie serwera.
 • Tomasz Marciszewski: Programista i architekt systemów. Aspirujący developer gier. Obecnie zajmuje się głównie tworzeniem rozwiązań backendowych w Node.js
 • Konrad Kowalski: Wieloletni developer Node.js. Autor wielu projektów na GitHubie. Aspirujący snookerzysta.
 • Robert Kawecki: Pisze w Node.js od 2012. Buduje systemy CQRS z użyciem Event Sourcing. Unika front-endu.

Poniżej wywiad z dwójką trenerów:

Rozmowa z trenerami WarsawJS Workshop #5

Z tego wywiadu poznasz odpowiedzi na pytania:

 • Jak poziom był w innych grupach?
 • Jaki projekt był realizowany podczas workshopów?
 • Czy wielkość grup jest akceptowalna dla trenerów?
 • Czy poziom całej grupy jest równomierny?
 • Co można jeszcze poprawić od strony organizacyjnej?

Zasady?

Jako organizatorzy nakreśliliśmy pewne zasady współpracy, aby uczestnicy jak i trenerzy czuli się komfortowo:

 • Podział na grupy pod kątem zaawansowania podczas selekcji
 • To nie są indywidualne zajęcia
 • Odnosimy się do siebie po koleżeńsku (na Ty)
 • Trener decyduje o prędkości realizacji projektu
 • Każdy z uczestników wyraża zgodę na publikację wizerunku w social mediach

oraz najważniejsza reguła:

Żadne pytanie nie jest głupie!

Z której wynika, że uczestnicy mogą zadawać dowolne pytania do trenera, odnośnie dowolnej rzeczy z którą sobie nie radzą podczas tworzenia aplikacji.

Rozmowa z uczestnikami podczas WarsawJS Workshop #5

Mój pierwszy wywiad, przeprowadzony z uczestnikami z którego dowiesz się:

 • Co nieco o obecnym podczas całych warsztatów kateringu
 • Czy nowa lokalizacja jest lepsza od starej?
 • Liczba osób w sali nie przeszkadza w realizacji projektu
 • Od uczestnika, który był pierwszy raz na warsztatach, że tempo było dostosowane do poziomu uczestników (plus dla trenera)

Przerwy

Warsztaty trwają 8 godzin. To za długi czas, aby być podczas niego w 100% skoncentrowany, dlatego w planie wydarzenia zdefiniowane są przerwy:

 • 2 kawowe
 • 1 obiadowa
 • oraz ewentualne przerwy, za które odpowiedzialny jest trener spotkania

“Czy podczas warsztatu będzie obiad?”

To często zadawane pytanie. Nie dziwie się. Nie wyobrażam sobie spędzenia całego dnia na kodowaniu bez obiadu w środku dnia.

A więc, czy będzie jakieś jedzonko?

Tak! Organizatorzy zapewniają posiłek dla każdego uczestnika oraz trenera. Podczas rejestracji uczestnik wybiera danie z karty menu. Następnie organizatorzy kontaktują się z restauracją, która przywozi zamówienie w okolicach godzin południowych.

W okolicy godziny 13 następuje przerwa obiadowa, podczas której wydawane są posiłki przez organizatorów.

Jemy!

Prezentacja swoich prac

Bardzo ważnym aspektem tworzenia projektu jest możliwość pokazania go światu. Dlatego też wymyśliłem, że po zakończeniu warsztatu chciałbym, aby kilka osób wyszło na scenę i pokazało światu swoje projekty.

Wyjście na scenę wiąże się z tym, że trzeba pokonać tą barierę lęku, która dla osób niedoświadczonych w wyjściach scenicznych może być bardzo duża.

Osobiście, zachęcam do spróbowania, aby mieć już te pierwsze “koty za płoty”. Nic strasznego się nie zadzieje, gdy wyjdzie się na scenę i pochwali całodniową pracą.

Konkurs: Wręczenie koszulki

Wpadłem na pomysł, aby osoby, które będą aktywne w social mediach, były przez organizatorów jakoś wyróżnione. Tym samym wylosowaliśmy (pomocą funkcji Math.random() * 7) koszulkę dla jednej osoby, która na Twitterze opublikowała zdjęcie z hashtagiem #warsawjs.

Dlaczego 7? Ponieważ tyle osób brało udział w konkursie! 😄

Wylosowaną cyfra była 3-ka. Powyższy tweet autorstwa Pawła Idczaka wygrał w konkursie - autor zdjęcia, który był pierwszy raz na warsztatach.

Paweł otrzymał od organizatorów upominek w formie koszulki 😄

Rozstrzygnięcie konkursu podczas WarsawJS Workshop #5

Ankiety

Organizatorom, zawsze mocno zależy na feedbacku od uczestników spotkania. Nie większego znaczenia jaki jest to typ spotkanie. Wiadomość zwrotna, czy się podobało, czy nie, zawsze jest pożyteczna. Jeśli uczestnikom coś nie podpasowało, to mają szansę anonimowo zgłosić do przez odpowiedni formularz.

Link do ankiety: bit.ly/warsawjs-workshop-5-ankieta

Oczywiście najsympatyczniej, kiedy organizatorzy dostają pochwały, ale jestem tego zdania, że na pochwały trzeba sobie zapracować.

Ogłoszenie

Jeśli byłeś uczestnikiem spotkania to wypełnij ankietę.
Będziesz miał wtedy realny wpływ na kierunek WarsawJS.

Dyplomy

Zdradzę Wam sekret trzymany głęboko w tajemnicy przez organizatorów. Po zakończeniu WarsawJS Workshop, organizatorzy zawsze wręczają poprzez ręce trenerów dyplomy potwierdzające uczestnictwo w wydarzeniu!

Super sprawa, aby móc później pochwalić się, żonie, mamie albo pracodawcy, że odbyło się szkolenie.

Aby zobaczyć jak one wyglądają kliknij np. tu.

A sponsorami spotkania byli…

Od zawsze… czyli od 5 spotkań liczba sponsorów jest taka sama. Na dodatek jest to króciutka lista, bo liczy jedynie 2 pozycje. A mianowicie:

Dwie świetne firmy, które pomagają organizatorom w tym, aby wydarzenie odbyło się na takim poziomie na jakim się odbywa. Jeśli szukasz pracy jako JavaScript Developer warto wysłać do nich swoją kandydaturę. Firmy zatrudniają ekspertów w dziedzinie front-end-u.

Co dalej?

Kolejne warsztaty odbędą się z frameworka Meteor.js. Jeśli więc, drogi czytelniku jesteś developerem tego narzędzia to zgłoś się do organizatorów pisząc wiadomość na adres: contact [at] warsawjs.com albo w social mediach.

Zobaczysz, ile jest frajdy w byciu trenerem. Najwięcej o tym może powiedzieć dzisiejszy trenerem Kamil, który był pierwszy raz w tej roli podczas WarsawJS Workshop.

Podsumowanie wydarzenia przez trenera WarsawJS Workshop #5