Przejdź do treści

Nowy początek

Nie wierzę. Pojawił się nowy post na blogu? Jak to? Dlaczego? Skąd taka zmiana?

Wszystko dzięki temu, że znowu zacząłem się rozwijać. Z początkiem tego roku zacząłem pracę jako Senior Engineer w amerykańskiej firmie Sumo Logic, która rozwija swój produkt do analizy logów oraz metryk.

Baner promujący artykuł

Zeszły rok był dla mnie piękny. Zrealizowałem mnóstwo szkoleń. Pojeździłem po całej Polsce. Pokochałem pociągi — świetna forma komunikacji (oczywiście, kiedy jest cisza w przedziale). Odwiedziłem kilkadziesiąt miast, niektóre po raz pierwszy.

Poznałem Łódź — miasto Cezarego Pazury. Odwiedziłem tzw. “filmówkę” — najbardziej znaną szkołę filmową w Polsce (do której skądinąd planowałem aplikować).

W sumie, w zeszłym roku przepracowałem na sali szkoleniowej 512 godzin. Czas ten pozwolił mi zrozumieć, jak wygląda praca pełnoetatowego trenera.

Tematy szkoleń często się powtarzały, dzięki czemu wiele programów szkoleń mam tak dopieszczonych, że dokładnie wiem ile czasu poświęcić na każde zadanie. To wprowadza spory komfort do pracy trenera. Timing jest bardzo ważnym elementem, nad którym należy panować.

Najpopularniejsze szkolenia, jakie realizowałem to:

  • JavaScript (różne poziomy)
  • Node.js (różne potrzeby)
  • Angular (różne wersje)

W których tematach odnajdywałem się najlepiej? Hmm, w każdym. Powyższe tematy są dla mnie bardzo bliskie z uwagi na komercyjne doświadczenie, jakie nabyłem do 2018 roku. Udział w projekcie aplikacji ipla.tv ugruntował moją wiedzę z budowy skalowalnych aplikacji webowych.

Ze szkoleń wyniosłem ogrom wiedzy. Nierzadko byłem w sytuacji, w której nie znałem odpowiedzi na zadane mi pytanie. Od początku wiedziałem, że taka sytuacja będzie często się pojawiać. Chciałem w niej się znaleźć. Te momenty mnie ROZWIJAŁY. Ale jak to? Nie bałeś się, że “popiszesz się” brakiem wiedzy?

W jaki sposób uczą się trenerzy? Skoro mam przygotowany program i realizuję z grupą zadania, to kiedy się rozwijać? Właśnie wtedy, gdy pojawia się pytanie, na które nie znam odpowiedzi. Tworzę wówczas notatkę w kajecie, aby po powrocie do hotelu przeczytać, zrozumieć, NAUCZYĆ SIĘ czegoś nowego. Z pierwszych szkoleń wracałem z notesem, który był bogatszy o kilka zapisanych kartek.

Po ponad rocznej pracy jako trener full time, “przekształcałem” się w nauczyciela, jakich jest pełno na uczelniach wyższych. Wiedza niepoparta doświadczeniem to wiedza, która jest cenna, ale nieoszlifowana. Mnie zależy na doświadczeniu. Zrozumienie tematu wcale nie jest ostatecznym etapem jego poznania. Dopiero zastosowanie w praktycznym środowisku pozwala zrozumieć wady i zalety.

Dziś, po tym, jak przepracowałem 4 miesiące jako developer, bardzo się cieszę, z tego, co robię. Kocham programować ❤️ — brakowało mi tego mocno.

Palę się do pracy i wiem, że ten etap, który jest już za mną, był bardzo cenny. Lekcja życia, którą otrzymałem w 2019 roku, szkoląc innych programistów, dała mi do zrozumienia, w którą stronę iść dalej.

Dziękuję wszystkim uczestnikom moich szkoleń. Tylko w 2019 roku przeszkoliłem ponad 200 osób. Każde szkolenie kończy się wystawieniem ocen trenerowi — często otrzymywałem maksymalny wynik 10 / 10. Nie zapisywałem wyników ocen, więc trudno jest wyciągnąć średnią roczną, ale gdyby taką policzyć, na pewno byłbym z niej zadowolony.

Nie chcę rezygnować ze szkoleń. Uwielbiam uczyć ludzi. Chciałbym realizować szkolenia, może nie już tak często, jak miało to miejsce w 2019 roku, ale na pewno kilka dni w miesiącu są realne.

Zaplanowałem, aby początek roku “odpocząć” od szkoleń. Pandemia mi w tym dość pomogła. Kiedy sytuacja wróci do normy, chciałbym wrócić do stacjonarnych szkoleń.

Dziś, jestem dostępny na dwóch płaszczyznach:

  • szkolenia online organizowanych przez WarsawJS
  • cotygodniowe spotkania z Patronami, którzy mnie wspierają

Aktualizacja: 2021-06-03
Forma współpracy za pomocą Patronite nie jest już wspierana.

Oh, jak mi brakowało takiego wieczora, gdzie piszę prozę, a nie zadania na szkolenie.

Czytelniku! Dziękuję Ci, że dotrwałeś aż tu. Wiem, że to nie jest techniczny artykuł, do których przyzwyczaiłem Cię na tym blogu, ale chciałem się z Tobą podzielić, tym co u mnie. Miłego dnia! 🖐️

Cya! 👋