Przejdź do treści

Dziękuję WarsawJS 💛

Chciałem serdecznie podziękować całej społeczności WarsawJS, którą miałem przyjemność współtworzyć przez minione ponad 5 lat.

W społeczności siła!

Baner promujący artykuł

Maj 2020 był ostatnim miesiącem, podczas którego byłem odpowiedzialny za wydarzenia organizowane dla społeczności WarsawJS.

Przez ten okres byłem zaangażowany w realizację:

 • 69 meetupów (w tym 2 online)
  • podczas 6 z nich również występowałem jako prelegent
 • 43 workshopów (w tym 2 online)
  • podczas 26 z nich również występowałem jako trener
 • 9 szkoleń komercyjnych
  • podczas 3 z nich również występowałem jako mentor
 • 2 konferencje
  • ConFrontJS 2018 & 2019
 • 1 hackathon
  • Edukaton 2018

Chciałbym Wam opowiedzieć o każdym wydarzeniu, ale nie jest to możliwe. Czuję, że przez te ponad 5 lat organizowania wydarzeń nazbierałoby się tyle historii, że moglibyśmy stworzyć książkę, która z pewnością mogłaby stać na półce w Empiku.

Artykuły o wydarzeniach WarsawJS (na tym blogu)

Wszystkie wpisy dostępne są pod tagiem #warsawjs.

Jak to się zaczęło?

Wszystko zaczęło się od kiełbasy smażonej w jednym z żoliborskich parków. Serio! Na początku prowadziliśmy rozmowy internetowe, i telefoniczne, ale pewnego dnia spotkaliśmy się w 3 pary na Kępie Potockiej, gdzie omówiliśmy temat nowej organizacji / inicjatywy.

Wtedy jeszcze nie NIKT nie wiedział, że będzie to tak duży projekt, który będzie zrzeszał tyle tysięcy osób w social mediach oraz, że znajdą się inne osoby chętne do organizowania wydarzeń.

Po pierwszym meetupie, miałem poczucie, że to może być bardzo fajna rozrywka dla środowiska Front-end. Po pracy programiści mogli zrobić coś więcej niż tylko przyjść do domu i zamknąć się w swoich czterech ścianach.

Spotkania przy barze spowodowały, że ludzie przychodzili nie tylko, aby wysłuchać kilku prezentacji, ale także poznać nowe osoby, dowiedzieć się jak to jest w innych firmach, a nawet znaleźć swojego kolejnego pracodawcę.

Networking po prelekcjach był jednym z fajniejszych momentów w miesiącu, jakie wówczas przeżywaliśmy jako organizatorzy. Za każdym razem mieliśmy przyjemność poznać tylu ludzi i nawiązać tyle - krótszych lub dłuższych - relacji, że spokojnie wystarczyłoby ich na każdy z 4 weekendów w miesiącu.

Dla mnie WarsawJS było pierwszym regularnym meetupem dla programistów JavaScript, na jaki przychodziłem. Wcześniej byłem raz na meet.js i było fajnie. Szkoda, że te spotkania nie były regularne. Stąd też narodził się pomysł, aby stworzyć lokalną grupę dla programistów języka JavaScript. Nie mieliśmy ambicji, aby konkurować z meet.js i być w każdym mieście w kraju. Interesowała nas tylko Warszawa.

Trudne początki — “Kosa” z meet.js

Wiecie, że mieliśmy kosę z meet.js? Takie były początki, niestety. Podczas pierwszego meetupu nie wyraziliśmy się dokładnie jaki jest cel i sens spotkań naszej grupy. Przyznam, że zżarła nas trochę trema. Nie mieliśmy kartki z tekstem jaki powinniśmy wypowiedzieć ze sceny.

Cały spór związany był z tym, że ze sceny zostało wypowiedziane zdanie, że “w stolicy nie ma spotkań dla programistów języka JavaScript”. Oczywiście nie była to do końca prawda, bo takie spotkania były, a raczej bywały. Zabrakło słowa “regularnych” spotkań i wtedy nie byłoby kłopotu — przynajmniej tak mi się wydaje. Wówczas organizator meet.js — Damian Wielgosik — wyraził głośno swoje poglądy na temat naszej organizacji na grupie dla organizatorów warszawskich spotkań. Trochę nam się dostało, ale po kilku tygodniach sytuacja się unormowała, a my robiliśmy swoje.

Regularne spotkania to klucz do sukcesu — zależało nam na tym, aby nie robić przerw wakacyjnych ani ferii zimowych. Zwykle na wydarzeniach wakacyjnych bywało więcej osób niż zwykle — a to nas tylko cieszyło!

Regularność stała się naszym mottem!

I tak w ciągu minionych 69 miesięcy zorganizowaliśmy 69 meetupów.
Regularnie? O tak. I to jak bardzo!

W każdą drugą środę miesiąca organizowaliśmy spotkania dla naszej społeczności. Na początku testowaliśmy, który dzień tygodnia będzie najlepszym na tego typu wydarzenia.

 • Poniedziałek i Piątek — słaba frekwencja,
 • Wtorek - zajęty zwykle przez jakieś sprawy osobiste,
 • …a w Czwartek świat IT spędza na tzw. czwartkowych biesiadach z ludźmi z pracy.

Stąd też wybrana została środa. Środek tygodnia okazał się najlepszy. Dlaczego druga środa miesiąca? Po odrzuceniu skrajnych tygodni (kiepska frekwencja) zostawała środa w trzecim tygodniu. Ten termin natomiast był zarezerwowany przez WRUG, tj. spotkania społeczności języka Ruby. Z organizatorami WRUGa żyliśmy od początku bardzo dobrze, więc aby nie wchodzić sobie w drogę wybraliśmy drugą środę miesiąca.

Dziś, relacje z meet.js są bardzo dobre. W zeszłym roku wystąpiłem pierwszy raz na ich scenie, a osoby organizujące warszawskie edycje wystąpiły na scenie WarsawJS.

Konflikt zażegnany. Uff! ;)

Kalendarium

Ważne momenty w historii społeczności:

 • 2014-06-15

  Oficjalne rozpoczęcie działalności

  Kępa Potocka — w tym miejscu nastąpiło pierwsze spotkanie organizatorów WarsawJS. Podczas grilla na Żoliborzu poznaliśmy się i mogliśmy obgadać cel stworzenia takiej inicjatywy jaką był wtedy WarsawJS.

  Poniżej znajdziesz zrzut ekranu z pierwszego maila w mojej skrzynce odbiorczej dotyczącego “WarsawJS”.

 • 2014-09-14

  Nagranie pierwszego zaproszenia na meetup

  Razem z Kasią — moją partnerką (która po kilku wydarzeniach dołączył do grona organizatorów), nagraliśmy zaproszenie na pierwsze wydarzenie. Pamiętam jak wtedy poczułem, że jest to czas w którym przestałem się obawiać swojego wizerunku w internecie.

  Każdy “YouTuber” na początku czuje taki pewnego rodzaju wstyd, że ludzie zaczną go oceniać itd. Przełamałem się i korzystając z telefonu (oraz oparcia łóżka jako statywu) nagraliśmy ZAPROSZENIE. Warunki mieszkalne nie pozwalały uzyskać jednolitego tła, stąd potrzebne było niemałe przemeblowanie.

  Dziś uważam, że ten film jest beznadziejny. Wszystko jest w nim do poprawy. Ale z jednej rzeczy jestem dumny. Z tego, że to zrobiłem. Przełamałem swój lęk przed publicznym “upokorzeniem”. To dla chłopaka z małej miejscowości jak ja, było sporym wyzwaniem.

  Po publikacji tego nagrania chciałem iść dalej i w naszym gronie organizacyjnym zgodziliśmy się na to, aby nagrać również PODZIĘKOWANIE za przyjście na wydarzenie. Powstały dwa takie filmy. To jest drugi:

  Pamiętam jak dziś, że po tym filmie stwierdziliśmy, że jednak takie filmy nic nie wnoszą, więc zrezygnowaliśmy z takiego formatu.

  Zaproszenia wideo zadomowiły się u nas na dobre. Każdy meetup promowany był uprzednio zmontowanym zaproszeniem. Często jeździliśmy po różnych miejscach w stolicy, aby pokazywać jak piękne jest nasze miasto.

  Celem takich “filmików” było uatrakcyjnienie zaproszenia. Większość wydarzeń w social mediach promowanych jest przez suchy tekst w opisie wydarzenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja kiedy to możemy obejrzeć film nagrany specjalnie na wydarzenie. Taki format nie był wówczas jeszcze tak popularny jak dziś, więc pierwsze filmy zdobywały “fajną” oglądalność.

  Jak wyglądała produkcja takiego materiału?. Zdradzę wam pewien “sekret”: Każda minuta filmu wymaga kilku godzin montażu. Mój rekord wynosi ok. 15 godzin montażu na kilkuminutowe wideozaproszenie. Podczas tworzenia takich produkcji bardzo wiele się nauczyłem.

 • 2014-09-16

  Pierwszy meetup — WarsawJS Meetup #1

  Pierwsze wydarzenie było dla mnie czymś ABSTRAKCYJNYM. Pierwszy raz organizowałem publiczne wydarzenie, na które mógł przyjść każdy bez uprzedniej rejestracji. Totalnie nie wiedzieliśmy, kto jest na sali i jakiej frekwencji mamy się spodziewać.

  Rzeczywistość w zupełności przerosła nasze oczekiwania! Na pierwsze spotkanie przyszło ponad 100 osób. Wszystkie krzesełka zajęte. Nawet na podłodze, na której zasiadło kilka osób zabrakło miejsca. To był dla nas SZOK! Nie sądziliśmy, że na nasze wydarzenie ludzie zjawią się tak licznie.

  Tego dnia wcieliłem się również pierwszy raz w rolę prelegenta. To było coś dziwnego. Kolejny raz w życiu nie poznawałem swojego głosu, kiedy na scenie opowiadałem o aplikacjach Smart TV.

  Prezentacja z mojego wystąpienia jest dostępna na kanale YouTube.

  Po prelekcjach w części networkingowej mieliśmy już ochotników na kolejne wydarzenia! To było niesamowite! Długo się nie zastanawiając przeszliśmy więc do organizowania kolejnego wydarzenia.

Meetupy w “Państwomiasto”

Rok 2014

Rok 2015

Pierwsze urodziny 🎉

(2015-09-16)

Pierwszy rok za nami. To były piękne miesiące. Ciągle się uczyliśmy organizowania meetupów. Dalej nie mieliśmy przekonania, że wydarzenia są już wystarczająco dobre.

“To był najfajniejszy meetup jak do tej pory!” — takie miałem odczucia, zaraz po zakończeniu wydarzenia. Mieliśmy bardzo dużą frekwencję, a i pojawiło się więcej osób do pomocy przy wydarzeniu.

Więcej zdjęć w galerii.

Rok 2015

Piękni i Młodzi

 • 2016-05-11

  Pierwsza kobieta na scenie — Paulina Kamińska

  Dopiero podczas 21. edycji WarsawJS Meetup mogliśmy wysłuchać pierwszej prelekcji poprowadzonej przez kobietę. Podczas wydarzeń mogliśmy zaobserwować wiele kobiet, ale dopiero Paulina odważyła się wyjść na scenę. Pragnę Jej z tego miejsca serdecznie pogratulować odwagi. Brawo i wielkie dzięki Paulina!

  Wielokrotnie rozmawialiśmy co możemy zrobić, aby zachęcić kobiety do wyjścia na scenę. To trudny temat. Nie chcieliśmy urazić tej części społeczności poprzez wysyłanie jakichś specjalnych zaproszeń itp.

  Naszym celem jest i było traktowanie wszystkich na równi i dbanie o to by wszyscy czuli się komfortowo. Spotkania przestrzegały Berlińskiego Code of Conduct, który fajnie nadmienia zasady jakie powinny panować w relacjach między uczestnikami.

Rok 2016

Drugie urodziny 🎉

(2016-09-14)

“To już dwa lata regularnych wydarzeń! Wow!” — a takie przemyślenia naszły mnie podczas tego wydarzenia. To były fajne urodziny. Mieliśmy tort oraz “orkiestrę”! To było coś!

Już wiedzieliśmy jak powinien wyglądać urodzinowy meetup. Każdy kolejny event tego typu był z tortem i muzyką!

Mój kolega Rafał zabrał ze sobą gitarę, aby zagrać nam melodię Sto Lat, która zabrzmiała na początku wydarzenia, mogliśmy wtedy nawet zaśpiewać! Ale to był przyjemny moment!

Na wydarzenie przyjechała siostra Kasi, Natalia, która służyła pomocą! Bardzo miło się robiło na sercu, gdy tyle osób wyraziło swoją wdzięczność za trud włożony w organizację.

Rok 2016

 • 2016-12-04

  Pierwszy workshop — WarsawJS Workshop #1

  Po 2 latach organizowania meetupów chcieliśmy czegoś nowego. Szkolenia! O takiej formie spotkań rozmawialiśmy już od początku naszego istnienia. Nie chcieliśmy jednak chwytać byka za rogi od razu. Zebraliśmy odpowiednie doświadczenie w organizowaniu publicznych wydarzeń, więc mogliśmy podwyższyć sobie poprzeczkę.

  Całodniowe wydarzenie to trochę inny rodzaj eventu niż wieczorne spotkanie. Liczba zadań do wykonania jest trochę bardziej obszerna i “rozległa”, tj. podczas organizacji tego typu wydarzenia jest więcej zadań logistycznych oraz takich, które mogą być oddelegowane do innych osób.

  Dla mnie szkolenia WarsawJS były perfekcyjnym miejscem do edukacji.

  Uwielbiam uczyć ludzi, szczególnie pasjonatów, a osoby przychodzące na wydarzenie w niedzielę na 10:00 zaliczają się do takiego grona bez dwóch zdań!

  Uśmiech na twarzach uczestników oraz ta wdzięczność po szkoleniu wynagradza trud jaki trzeba było ponieść przy organizacji i podczas przygotowań do roli trenera. W ciągu tych ponad 3 lat szkoleń w roli trenera występowałem aż 26 razy — to prawie 60% wszystkich workshopów!

  W tym roku postanowiłem, że wszystkie szkolenia, która przyjdzie mi prowadzić będę prowadził w języku angielskim. Znam swój poziom angielskiego i wiedziałem, jak trudno będzie mi przekazać wiedzę w tym języku. Całe szczęście WarsawJS to miejsce w którym każdy może się rozwijać, nawet ja!

  Więcej na temat pierwszego workshopu możecie znaleźć w osobnym artykule.


  Uruchomienie nowej inicjatywy w organizacji wymusiło na nas zmianę nazw wydarzeń. Spotkania od tego momentu nie nazywały się “WarsawJS” tylko “WarsawJS Meetup”. Była to moim zdaniem naturalna aktualizacja. Nawet nie wiecie w ilu miejscach trzeba było zmienić tą nazwę :-D

 • 2017-01-11

  Pierwsza zmiana miejsca dla inicjatywy WarsawJS Meetup

  Wszystkie meetupy w ciągu pierwszych dwóch lat z hakiem organizowaliśmy w kawiarni Państwomiasto przy ul. Generała Andersa 29 (Śródmieście Północne). Było to świetne miejsce na spotkania towarzyskie. Z uwagi na rosnącą frekwencję musieliśmy podjąć jakieś kroki, aby zapewnić komfortowe warunki dla ok. 120 osób, którzy regularnie pojawiali się na eventach. Stąd podjęliśmy decyzję o zmianie miejsca.

  Przenieśliśmy się do pięknego budynku Warsaw Spire usytuowanego pod adresem pl. Europejski 1, który na 4. piętrze mieścił restaurację “The Place”.

  Dało się odczuć inny klimat. Po pierwsze forma współpracy z restauracją polegała na tym, że wynajmujemy całą przestrzeń. Stąd też w restauracji po godzinie 17:00 mogli przebywać tylko uczestnicy wydarzenia. Zrobiło się wtedy bardziej “profesjonalnie” (jeśli w ogóle można użyć takiego stwierdzenia w kontekście meetupu).

  Nowa sala spokojnie mogła pomieścić nawet 150 osób w części konferencyjnej. Miało to swoje uroki. Jednym z nich był na pewno OGROMNY taras, na którym można śmiało zorganizować networking albo… inny meetup!

Wspieramy WOŚP

W 2017 roku wpadliśmy na pomysł, aby stworzyć licytację koszulki z logiem WarsawJS, na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Koszulka z podpisami społeczności

Koszulka został sprzedana za ok. 300 zł dla Krzysztofa, która był ze sceny poprosić społeczność aby każdy z osoba podpisał się na koszulce. Koszulka została powieszona u Krzysztofa w biurze. Pieniądze zostały przekazane na WOŚP.

Zdjęcia z WarsawJS Meetup #30

Meetupy w “The Place”

2/3 składu organizacyjnego
Przed wydarzeniem. Organizatorzy i prelegenci.
Nie wiem co tu się dzieje... ale kodziwo leci!
Zdjęcie pewnie robione podczas jednego z moich lightning talków.

Workshop prowadzony samodzielnie — WarsawJS Workshop #9 — RxJS

(2017-08-20)

To szkolenie było dla mnie wyjątkowe. Pierwszy (i jak na razie ostatni) raz zdarzyło się tak, że był tylko jeden trener — i dziwny los chciał, że to ja zostałem tym samotnym trenerem. Liczba osób na szkoleniu była bliska 50. To było najtrudniejsze szkolenie jakie miałem kiedykolwiek w dziejach WarsawJS. Kilka dni przygotowań, kilka zadań przygotowanych na potrzeby przekazywania wiedzy podczas szkolenia oraz tyle osób na ogromnej sali słuchającej tylko mnie. To był hardcore.

To wydarzenie było również niepowtarzalne pod tym kątem, że pojawiło się nami wiele osób, które już znałem oraz te które poznałem w przyszłości.

Można powiedzieć to, że to było najważniejsze szkolenie w historii WarsawJS.

Trzecie urodziny 🎉

(2017-09-13)

To były zdecydowanie najlepsze urodziny ever! Tym razem melodię do Sto Lat zagrał nam DJ! Mieliśmy cudowne fioletowe światełka! Zdjęcia robił nam świetny fotograf (pozdro Michał). Dodatkowo, na bębnach przygrywał nam pan w skórzanej kamizelce — to był czaaad!

Trudno wyobrazić sobie lepsze urodziny społeczności. Na wydarzenie przyszła ogromna liczba osób! Była też mocna ekipa ode mnie z pracy! Zerknijcie sobie na zdjęcia powyżej — pięknie! Wtedy byliśmy “mocni w te klocki”!

Coś na oko, to było z 500 osób :-D

Przyjaciele. Ekipa Hrubieszowska!
Podczas #39 meetupu, mieliśmy silną reprezentację z naszego rodzinnego miasta.

Pierwsza wzmianka w gazecie

(2018-02-12)

Ale się zdziwiłem, kiedy to przeczytałem o szkoleniach WarsawJS w gazecie, w rozdziale poświęconym branży IT i jak do niej “wejść”.

Artykuł w jakimś czasopiśmie o tym, jak wejść do branży IT.

Obok naszej inicjatywy były także inne popularne organizacje takie jak:

Bardzo miło się czyta w gazecie o wydarzeniu, za które jest się odpowiedzialnym, a które jest polecane przez niezależne podmioty. Uzupełniam motywację do organizowania kolejnych workshopów!

Rok 2018

Po drodze pojawiło się 42-gie spotkanie. Dlaczego jest tak wyjątkowe? Po pierwsze to ulubiona liczba Piotra Zientary, po drugie ta liczba to odpowiedź na ostateczne pytanie o życie, wszechświat i wszystko.

 • 2018-02-16

  Pierwszy hackathon — Edukaton 2018

  Razem z ekipą z Kids Code Fun oraz Techsoup Europe zorganizowaliśmy kilkudniowy hackathon. Tematem przewodnim wydarzenia była walka z fake news-ami.

  Zadaniem uczestników było wyprodukowanie aplikacji dla osób najbardziej podatnych na oszustwa w sieci (tj. dzieci i osób starszych), które będą uczyć odporności na manipulację w internecie, jaką są np. fake news, phishing, oszustwa internetowe, clickbait, łańcuszki wyłudzające dane osobowe itp.

  Wydarzenie zbiegło się z wdrożeniem dużego projektu z firmie w której wówczas pracowałem przez co czasu na odpoczynek nie było w ogóle. Miałem dwa zajęcia: Edukaton albo ipla.tv. To był trudny czas dla mnie, ale także dla innych.

  Projekt był “skazany” na sukces i tak też się zakończył. Po wydarzeniu, każdy mógł odetchnąć z ulgą, że to już koniec.

  Z tego miejsca składam serdeczne podziękowania ekipie:

  • Van Anh Dam
  • Tomasz Dobrowolski
  • Karolina Wysocka
  • Katarzyna Grabowska
  • Piotr Zientara
  • oraz innym, którzy również przyczynili się do tego wydarzenia!

  Podczas tego wydarzenia mieliśmy możliwość współpracy z byłą Minister Cyfryzacji panią Anną Streżyńską, którą zaprosiliśmy do Jury.

  Zdjęcia w galerii na fanpage’u.

 • 2018-10-10

  Nagrywanie wydarzenia WarsawJS Meetup #50

  Dlaczego to takie wyjątkowe? Ponieważ spotkanie nagrywałem pierwszy raz ja! 49 minionych spotkań było nagrywanych przez Kamila Grabowskiego.

  Yeti, współpracować z Tobą, to była przyjemność!

  Nie sądziłem, że nagrywanie wydarzeń, jest tak trudne logistycznie, jak i technicznie. Mogę śmiało powiedzieć, że podczas tego wydarzenia konfiguracja sprzętu mnie przerosła.

  Chciałem z tego miejsca podziękować serdecznie Danielowi Szymankowi, który pomógł mi w całym procesie. Thanks man!

  Poniżej znajdziesz vlog z tego dnia:

 • 2018-10-28

  Pierwsza konferencja — ConFrontJS 2018

  Stwierdziliśmy, że zrobimy konferencję, a co! To było jedno z trudniejszych wydarzeń jakie organizowaliśmy. Sporo rzeczy do załatwienia. Lista zadań nie miała końca. Założona frekwencja potwierdzona.

  Najśmieszniejsze w tym wszystkim było to, że przygotowania do wydarzenia rozpoczęliśmy 3 miesiące wcześniej. Kto inny organizuje tak duże przedsięwzięcie w tak krótkim czasie? No chyba tylko zawodowcy, którzy mają już sztab ludzie ze zdefiniowanymi odpowiedzialnościami oraz doświadczenie w imprezach tego typu.

  Podczas tego wydarzenia nawiązaliśmy współpracę z Barrym Solone, który był tzw. MC, tj. Master of Ceremony albo po prostu konferansjerem, czyli osobą z mikrofonem prowadzącą całe wydarzenie. Świetna charyzma i jego żart sceniczny nie dawały się zapomnieć, stąd też chcieliśmy “mieć” Barrego również na kolejnej konferencji.

  Zdjęcia w galerii na fanpage’u

Czwarte urodziny 🎉

(2018-09-12)

“Kolejne urodziny za nami” — tak sobie pomyślałem. Fajnie, że to już cztery lata organizowania wydarzeń. Po tych latach pojawiły się w głowie myśli, że już chyba wiemy jak się robi te wydarzenia ;)

Mieliśmy torcik, który zjedliśmy razem ze społecznością.

“Moja” ekipa z Cyfrowego Polsatu również nie zawiodła! Fajnie, było zobaczyć te twarze, szczególnie po tych kilku miesiącach jakie minęły od kiedy zakończyłem pracę w tej firmie.

 • 2018-12-12

  Ostatni meetup w “The Place”

  Kilka dni przed wydarzeniem dowiedzieliśmy się, że restauracja zrywa umowę. Wszystko za sprawą zmiany właścicieli i innego planu na przestrzeń, którą wynajmowaliśmy. Całe szczęście mogliśmy zorganizować jeszcze jeden meetup.

  Poznajcie mojego brata Pawła oraz jego syna Kordiana. Razem z chłopakami ogarnęliśmy kilka razy live streaming! Dzięki panowie za pomoc!
  Który jest najprzystojniejszy? W sumie to wiem, tak tylko pytam :)

  Po wydarzeniu rozpoczęły się “szaleńcze” poszukiwania kolejnej sali.

 • 2019-04-09

  Pierwszy szkolenie komercyjne — WarsawJS MasterClass #1

  Po kilku latach organizowania wydarzeń dla społeczności, wpadliśmy na pomysł, aby spróbować zorganizować szkolenia komercyjne, których celem jest tzw. deep dive w dany temat. Szkolenia te są dla osób, które już posiadają wiedzę w danym obszarze, ale chcą “wejść” na wyższy poziom.

  Trenerami zawsze były programiści ze sporym doświadczeniem w branży, a co najważniejsze mieli potwierdzone przez nas doświadczenie w przekazywaniu wiedzy.

  W ciągu roku zorganizowaliśmy 10 tego typu szkoleń. Bardzo ciekawe doświadczenie organizowania dwudniowych wydarzeń. Trenerzy muszą rozkładać siły, a organizatorzy zaplanować wydarzenie na dłuższy czas.

WarsawJS w Himalajach!

(2019-05-23)

We czwartek rano, otrzymuję maila od załącznikiem od jednego z trenerów. Przeglądam załączniki, a tem logo WarsawJS na piersi, pośród gór!

Jeden z naszych stałych uczestników meetupów oraz kilkukrotny trener i prelegent, Robert, wyruszył w podbój Himalajów w koszulce WarsawJS!

Piękny to widok, logo WarsawJS w górach!

Piąte urodziny 🎉

(2019-09-11)

To wydarzenie przejdzie do historii. Po kilku miesiącach organizowania wydarzeń w Golden Floor w tej samej sali, nagle to jedno wydarzenie miało być zorganizowane w zupełnie inne sali. Nie spodziewaliśmy się tego, że pojawią się takie problemy techniczne. W sali dostępny był tylko jeden mikrofon oraz jeden głośnik, z brakiem możliwości podłączenia się ze sprzętem, aby zbierać sygnał audio. Gdybyśmy niczego nie załatwili to live streaming (oraz materiały) z tego wydarzenia miałyby audio z sali — czyli kiepską jakość.

20 minutowe opóźnienie jakie wtedy zaliczyliśmy było spowodowane podłączeniem nowego audio mixera, który udało się nam pozyskać 5 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Jestem wdzięczny Michałowi (naszemu fotografowi), który uratował nas i skonfigurował mixer w ekstremalnym czasie!

Jak zwykle mieliśmy tort, a nawet znalazła się butelka szampana! Dziękujemy Golden Floor za pomoc w krojeniu i generalnie obsłudze podczas takiego “specjalnego” wydarzenia.

Społeczność! Piękny kadr, pozwala na ujrzenie części społeczności,
która regularnie pojawiała się na wydarzeniach!

Wydarzenie (ta oficjalna część) zakończyła się koncertem Barrego Solone, który od czasu do czasu występował na scenie w roli konferansjera.

Barry ma przepotężny głos, bardzo lubię go słuchać i oglądać. Ten facet ma niesamowitą charyzmę! Ciekawostka: Barry kilka lat temu wystąpił w jednym z odcinków serialu Londyńczycy.

Rok 2019

 • 2019-12-07

  Druga konferencja — ConFrontJS 2019

  To było coś! Największe wydarzenie jakie organizowaliśmy!

  Prawie 300 uczestników, 17 prelegentów oraz 18 wolontariuszy! To tylko niektóre liczby, które opisują z jakim rozmachem było zorganizowane to wydarzenie. Całe wydarzenie prowadził Barry Solone. Znacie Barrego z poprzedniej edycji konferencji, ale także z niektórych meetupów, które prowadził.

  Przygotowanie do wydarzenia rozpoczęliśmy tym razem 4 miesiące przed wydarzeniem. Podjęliśmy decyzję, że chcemy podwoić liczbę uczestników! To było dopiero wyzwanie. Wyciągnęliśmy wnioski z pierwszej edycji i dzięki temu, mieliśmy zorganizować jeszcze lepszą konferencję. I taka też była! Średnia ocen w ankietach była wyższa niż przed rokiem. Brawo!

  Podczas tego wydarzenia byłem człowiekiem orkiestrą: nagrywanie wydarzenia, nagrywanie wywiadów, nagrywanie aftermovie itd. Zobaczcie podsumowanie tego wydarzenia w telegraficznym skrócie:

  Tym razem liczba zadań była przeogromna — to jakby liczbę zadań z meetupu, oraz workshopu scalić i pomnożyć dwa razy. Praca całymi dniami dała nam w kość.

  To był najtrudniejszy event jaki zorganizowaliśmy. Grudzień 2019, to był miesiąc który nas zmienił.

  Zerknijcie tylko na ten timeline:

Rok 2020

Szkolenia — WarsawJS Workshop

Mocna ekipa z drugiego szkolenia, które było poświęcone językowi JavaScript. Nie ma nic piękniejszego, niż współpraca z ludźmi, którzy są zaangażowani.
Podsumowanie wydarzenia przez trenera WarsawJS Workshop #5
Jedno z moich ulubionych zdjęć. Prosto z Matrixa! Wiecie dlaczego tak dobrze tutaj wyglądam? Bo szkoliłem ludzi z pasją. Kiedy wkładasz w coś serce, to nie ważne, że czegoś nie wiesz, najważniejsze, że się starasz! To te starania są tak cenne dla innych.
Och! Szkolenia to frajda sama w sobie. Tyle ludzie w jednym miejscu, którzy chcą się rozwijać jako inżynierzy kodu! Było wspaniale być, częścią ekipy, która to wszystko rozkręcała!
A tak wyglądała ekipa podczas szkolenia z React.js dla zaawansowanych. Serdeczne podziękowania dla trenerów regularnych i trenerów wspomagających.
W drugiej połowie 2019 roku wszystkie szkolenia były organizowane w siedzibie firmy Sumo Logic. Lepszego biura w tym mieście nie widziałem.

A jak wyglądał 42. workshop?

Z przykrością muszę stwierdzić, że tego wydarzenia nie było. To pierwsze wydarzenie w całej historii WarsawJS, które zostało odwołane.

Jest mi bardzo przykro, ale pandemia zrobiła swoje. Nie udźwignęliśmy tych wszystkich zmian, jakie zgotowałaby nam organizacja wydarzenia w formie online.

Szkoda, że akurat workshop z takim numerem się nie odbył (już wcześniej wspominałem dlaczego ta liczba jest taka ważna).

Wydarzenia online

Jak sami dobrze wiecie na początku 2020 roku, na świecie pojawił się groźny wirus. Pierwszy raz w ciągu mojego 30-letniego życia wprowadzony był stan pandemii na całym świecie.

W kwietniu oraz maju zorganizowaliśmy następujące wydarzenia online:

 • WarsawJS Meetup #68
 • WarsawJS Meetup #69
 • WarsawJS Workshop #43
 • WarsawJS Workshop #44

Formuła online jest o tyle korzystna dla społeczności, że nie trzeba poświęcać czasu na dotarcie do miejsca wydarzenia. To spory plus. Niestety, forma online utrudnia nawiązywanie nowych znajomości.

Czy warto być organizatorem?

Tak, warto!

Doświadczenie w organizowaniu wydarzeń

Organizowanie wydarzeń publicznych niesie za sobą wiele niewiadomych. Kiedy organizujesz kolację i zapraszasz gości to z dużą dozą prawdopodobieństwa wiesz ile osób przyjdzie. Niestety przy organizacji wydarzeń publicznych, jest to jedna wielka niewiadoma.

Po kilku latach korzystania z platformy meetup.com zauważyliśmy, że liczba osób, które potwierdziły swoje przybycie nie zgadza się z liczbą osób podczas wydarzenia. Zawsze było tak, że gdy 200 osób potwierdza przybycie, to w rzeczywistości pojawia się ok. 60-70%. Aczkolwiek kiedy pierwszy raz potwierdziło się 200 osób, to mieliśmy stracha “Co mamy zrobić, jeśli faktycznie tyle osób przyjdzie na wydarzenie?”.

Czy to, że wydarzenia były organizowane dla społeczności programistów miało jakieś znaczenie? Hmm, trudno powiedzieć.

Pozyskiwanie osób zainteresowanych występem na scenie w roli speakera lub trenera

Muszę się Wam do czegoś przyznać. Od początku istnienia WarsawJS, nigdy nie poszukiwaliśmy osób do prowadzenia prelekcji. Po pierwszym wydarzeniu, mieliśmy już zarezerwowane 4 kolejne sloty. Z każdym wydarzeniem liczba osób zainteresowanych wyjściem na scenę się zwiększała.

Dziś, jeśli chcesz wyjść na scenę, to szykuj się na termin oddalony o 9 miesięcy.

Inaczej to miało miejsce z trenerami. Tutaj wymagany jest większy wysiłek. Pierwszy wydarzenia były trudne pod tym kątem, aż do takiego stopnia, że 9. workshop prowadziłem jako jedyny trener podczas gdy na sali było 50 osób (sic!).

Dziś sytuacja jest poprawia i z uwagi na to, że zaplanowaliśmy terminy oraz tematy szkoleń na cały rok, trenerzy wyrażają swoje zainteresowanie szkolenia, które będą za kilka miesięcy. Uważam, że taka strategia jest dobra, szkoda, że dopiero po trzech latach została wprowadzona — człowiek ciągle się uczy!

Możliwość poznania innych organizatorów

W początkach budowania społeczności pomagała nam grupa innych organizatorów. Grupa Warsaw Meta Meetup, która miała wówczas regularne spotkania, gościła mnie niejednokrotnie, przez co mogłem nawiązać dobre relacje z organizatorami meetupów innych języków programowania, lub też z osobami organizującymi wydarzenia zupełnie nietechniczne.

Dziś taka grupa już praktycznie nie istnieje. Gdzieś to wszystko się zatraciło, i teraz każdy “sam sobie rzepkę skrobie”. Takie spotkania były dla nas bardzo pomocne — na początkowym etapie nie wiedzieliśmy za dużo w temacie organizowania publicznych wydarzeń.

Podziękowania 💛❤️

Chciałem podziękować każdej osobie z osobna, która przyczyniła się do tego, aby wydarzenia spod szyldu “WarsawJS” dążyły do doskonałości!

…dla Społeczności

Droga Społeczności! (tak zawsze zwracałem się do Was w social mediach) Dziękuję Wam, że często byliście wyrozumiali i przymykaliście oko na problemy, których nie dało się nie zauważyć. Wszelkie kwestie techniczne, przez które niejedna osoba narzekała, bardzo brałem do siebie. W dzisiejszych czasach można tak skonfigurować urządzenia, że nie powinniście być świadkami tych wszystkich problemów, które się zdarzyły.

Dziękuję Wam, za te chwile otuchy i wsparcia w trudnych momentach. Kiedy w moim organizmie poziom stresu sięgał zenitu, to z Waszej strony mogłem usłyszeć “Piotr, jest dobrze, wyluzuj” — takie słowa mnie zawsze trochę uspokajały.

Cieszę się, że poznałem tyle fantastycznych osób. Mój sposób bycia pomagał mi szybko nawiązać nowe znajomości. W ciągu jednego wydarzenia poznawałem tak duże ilości osób, że momentami, ciężko było zapamiętać wszystkie imiona! :)

Ze społeczności wykrystalizowały się również stałe związki, na które spoglądałem z boku i im kibicowałem. Zwrócę się teraz do Was: jestem szczęśliwy, że miałem delikatny wkład w wasze życie. Trzymam kciuki i wierzę, że będziecie kiedyś swoim wnukom opowiadać, gdzie się poznaliście.

W tym miejscu nie może zabraknąć podziękowań dla prelegentów oraz trenerów, którzy odgrywali kluczowe role podczas wydarzeń. To na nich skupiała się największa uwaga, bo to “dla nich” zbierała się cała społeczność.

…dla Sponsorów

Drodzy Sponsorzy! To dzięki Wam mieliśmy fundusze i możliwości na rozwój wydarzeń organizowanych pod szyldem WarsawJS! Chciałem Wam podziękować za zaufanie oraz za budowanie społeczności!

Jedna z firm, wspierała WarsawJS od samego początku — firma 10Clouds! To jest niesamowite, że od tych ponad 5 (a prawie już 6) lat jest firma, która tak mocno w nas wierzy! Szacun!

…dla Wolontariuszy

Drogi Wolontariusze, często nam pomagaliście. Trudno jest opisać, jak fajnie było organizować wspólnie wydarzenia. Wasza pomoc często była niezastąpiona. To dzięki Wam mogliśmy zdecentralizować realizację zadań, przez co każdy, mógł więcej serca włożyć w swoje zadania.

 • Kinga Wigurska-Bąk
 • Natalia Kędziora
 • Tati Platonova
 • Michał Szymczak
 • Tomasz Budrewicz
 • Mirek Stasiak
W byciu wolontariuszem ważne jest dobrze się bawić!

Po kilku latach pojawiły się “świeże twarze”, które również wkładały swoje serce w pomoc przy budowaniu wydarzeń dla społeczności. Bardzo Wam dziękuję za to, że tak płynnie przechodziliście do zadań. Dziękuję Wam za pomoc.

 • Anna Lukianova
 • Łukasz Basaj
Och! Co tu się dzieje! Czy ja właśnie używam jQuery do dodawania liczb?

Przez te kilka lat organizowania wydarzeń miałem okazję współpracować z różnymi osobami, od których nauczyłem się wiele. Nie sposób jest wymienić wszystkich. Jesteście bardzo pozytywnymi osobami.

Dziękuję każdej osobie, która podpowiedziała, zasugerowała, pomogła!

…dla Współpracowników

Chciałem wyrazić swoją wdzięczność do współpracowników

 • Maciej Machniewski

Drogi Maćku, chciałem Ci serdecznie podziękować za to, chciałeś wejść do tej branży. Odnalazłeś się znakomicie! Twoje teksty w social mediach robią robotę!

Dziękuję Ci, że byłeś zawsze otwarty na wszelkie nowe zadania, jakie musieliśmy zrealizować! Masz takie “pióro”, którego pozazdrościłby Ci niejeden bloger!

 • Tiffany Horan

Cieszę się, że mogłem z Tobą współpracować. Świat mediów społecznościowych jest szalony. Fajnie, że pokazałaś nam jak na ten świat patrzy się z różnych stron.

 • Barry Solone

Ach! Barry, Twój świetny głos będę wspominał, kiedy to ktoś mnie zmusi do śpiewania. Cieszę się, że mogliśmy razem współpracować. Twoja charyzma jest dla mnie wyznacznikiem jak być dobrym konferansjerem.

…dla Rady Fundacji

 • Magdalena Ostoja-Chyżyńska
 • Van Anh Dam
 • Jakub Neander
 • Jerzy Brodzikowski

Serdeczne podziękowania dla całej Rady. Zawsze służyliście “radą”. Dziękuję! Jestem przekonany, że dzięki Wam Fundacja WarsawJS będzie miała silne zaplecze!

…dla Organizatorów

Na początku chciałem podziękować osobom, które zrezygnowały z organizacji wydarzeń dawno temu. Bardzo Wam dziękuję, że mogliśmy razem w tym mieście uruchomić coś tak fascynującego! Początki są najtrudniejsze — wszystko się zgadza.

Nie zapomnę nigdy jak wyglądały nasze pierwsze spotkania. Ile czasu spędzaliśmy na planowaniu kolejnych wydarzeń, któż to by policzył?

Dziękuję Ci Paulina za to, że pokazałaś jak szybko można tworzyć materiały graficzne. Twoja pomysłowość i kreatywność przyniosła nam pierwszą wersję loga!

Krzysztof! Od Ciebie uczyłem się non stop! Zapamiętałem Cię jako osobę, która ma “motorek” — zawsze energia i pomysłowość!

Marcin, Twoje spojrzenie na sytuację było niezastąpione! Dobrze było mieć osobę z tak zwanego “biznesu” na pokładzie, aby to wszystko ruszyło na dobre! Dzięki brachu!

 • Paulina Modras
 • Krzysztof Modras
 • Marcin Cimaszewski

No i nadszedł ten moment, kiedy chciałem BARDZO podziękować najważniejszej ekipie:

 • Katarzyna Grabowska
 • Piotr Zientara

…z którą spędziłem tyle lat wspólnego organizowania!

Pamiętam tą radość jaka z nas tryskała podczas pierwszych wydarzeń, kiedy organizowaliśmy wydarzenia tylko we trójkę — byliśmy tacy interoperacyjni.

Chciałbym, aby wszystkie trudne chwile jakie w naszej współpracy się pojawiały, zostały przykryte tymi pięknymi, gdy wspieraliśmy i dbaliśmy o siebie, gratulowaliśmy sobie i dziękowaliśmy za wysiłek, jaki wkładaliśmy do tego hobby jakim było organizowanie wydarzeń.

Tworzyliśmy świetny Team, który nakręcał się po to, aby kolejne wydarzenia były jeszcze lepsze! Regularnie podnosiliśmy sobie poprzeczkę, przez co liczba zadań rosła z miesiąca na miesiąc. Czasami była ona zawieszona za wysoko, ale - lepiej lub gorzej - zawsze sobie radziliśmy.

Aby wydarzenie było dobrze zrealizowane ważne jest, aby w organizację wkładać swoje serce. Robiłem to przez tyle lat, że szalenie trudno było mi napisać ten artykuł.

WarsawJS w moim sercu zawsze będzie zajmowało szczególne miejsce.

Dla społeczności poświęcałem swój prywatny czas. Budowanie społeczności jest męczące, ale jakże wdzięczne w momentach, gdy podchodzą do Ciebie ludzie i najzwyczajniej w świecie Ci dziękują. Życzę Wam, aby taka wdzięczność gościła też w waszych firmach.

Organizowaniem kolejnych wydarzeń będzie zajmował się Piotr Zientara oraz Ania Dławichowska, która będzie zaangażowana w fundację.

Razem z Kasią trzymamy kciuki za przyszłą ścieżkę WarsawJS. Nasza przygoda kończy się w tym miejscu i chcielibyśmy razem, raz jeszcze, tak na zakończenie, podziękować całej społeczności.

Podsumowanie 5 lat organizacji. Film stworzonym na wydarzenie urodzinowe.

Dziękuję 💙