:sparkles: PWA :sparkles:
Logo

Piotr Kowalski

Organizator WarsawJS , Trener, YouTuber

Vimium - plugin do Twojej przeglądarki

Nawigacja kartą, a nawet całą przeglądarką za pomocą skrótów, które znamy z Vima? Tak jest to możliwe! Vimium - to o nim mówię. Plugin do przeglądarki Google Chrome na licencji MIT.


Polecam obejrzeć prezentację możliwości: youtube.com/watch?v=t67Sn0RGK54. Autor pokazuje na prostym przykładzie zakupu książki na Amazinie jak to zrobić nie odrywając rąk od klawiatury. Posługuje się tylko skrótami jakie Vimium udostępnia.

Nie używam Google Chrome - co teraz?

Plugin jest również dostępny na inne przeglądarki, jak Mozilla Firefox. Link znajdziecie pod koniec artykułu. Opera ze względu, że od jakiegoś czasu jest rozwijana w oparciu o Chromium, to możemy instalować te same paczki co w Google Chrome. Wystarczy zainstalować wtyczkę: "Download Chrome Extension", która umożliwi dodanie przycisku "Dodaj do Opera" w sklepie chrome.google.com/webstore.

Dlaczego polecam?

Przeglądanie internetu za pomocą skrótów jest rewelacyjne, nie marnujesz czasu na np. otworzenie nowej karty w tylko korzystasz ze skrótu ctrl+T i gotowe.

Równie dobrze, zamykanie karty. Zamiast szukać małej ikonki do zamknięcia przeglądarki, następnie sięgnięcie ręką po myszkę i trafienie w ikonkę może być zastąpione prostym skrótem klawiaturowym ctrl+w. I tak przykładów można wymieniać.

Kolejnym bardzo częstym zabiegiem podczas czytania artykułów w sieci jest skrolowanie. Za pomocą myszki pomoże kółeczko. Co jeśli nie chcemy używać myszki, albo jej po prostu nie mamy? Gdy ktoś korzysta z przenośnych komputerów jest w stanie zastąpić myszkę touchpadem. Nie każdemu odpowiada skrolowanie poprzez ten wynalazek, dlatego też można w ostateczności przewijać strzałkami klawiatury. Na MacBookach strzałeczki, są na skraju klawiatury i korzystanie z nich nie jest wygodniejsze niż wciskanie klawiszy z literkami.

Gdy już mamy zainstalowany plugin, to przewijanie do dołu (o pół ekranu) realizuje za pomocą klawisza d a do góry u. Dlatego też ten plugin mi się podoba. Nie muszę odrywać rąk z klawiatury, a jednak mogę w pełni korzystać z przeglądarki.

Proste i wygodne

Problem ze skrótami jaki znalazłem objawia się gdy w przeglądarce otworzymy np. plik pdf. Wtedy skróty nie działają. Proces programu obsługującego pliki pdf przejmuje kontrolę nad obsługą klawiatury.

Bibliografia

Tagi: vim google-chrome

3 dni wcześniej napisałem: Divshot vs GitHub - jako hosting do projektów webowych 5 dni później napisałem: Hackathon: Static Showdown #2 (2015)

Możesz osadzić kod wykorzystując: <pre><code class="{language}"></code></pre>