Przejdź do treści

Vimium — plugin do Twojej przeglądarki

Nawigacja kartą, a nawet całą przeglądarką za pomocą skrótów, które znamy z Vima? Tak jest to możliwe! Vimium - to o nim mówię. Plugin do przeglądarki Google Chrome na licencji MIT.

Polecam obejrzeć prezentację możliwości: youtube.com/watch?v=t67Sn0RGK54. Autor pokazuje na prostym przykładzie zakupu książki na Amazinie jak to zrobić nie odrywając rąk od klawiatury. Posługuje się tylko skrótami jakie Vimium udostępnia.

Baner promujący artykuł

Nie używam Google Chrome - co teraz?

Plugin jest również dostępny na inne przeglądarki, jak Mozilla Firefox. Link znajdziesz pod koniec artykułu. Opera ze względu, że od jakiegoś czasu jest rozwijana w oparciu o Chromium, to możemy instalować te same paczki co w Google Chrome. Wystarczy zainstalować wtyczkę: "Download Chrome Extension", która umożliwi dodanie przycisku "Dodaj do Opera" w sklepie chrome.google.com/webstore.

Dlaczego polecam?

Przeglądanie internetu za pomocą skrótów jest rewelacyjne, nie marnujesz czasu na np. otworzenie nowej karty w tylko korzystasz ze skrótu ctrl+T i gotowe.

Równie dobrze, zamykanie karty. Zamiast szukać małej ikonki do zamknięcia przeglądarki, następnie sięgnięcie ręką po myszkę i trafienie w ikonkę może być zastąpione prostym skrótem klawiaturowym ctrl+w. I tak przykładów można wymieniać.

Kolejnym bardzo częstym zabiegiem podczas czytania artykułów w sieci jest skrolowanie. Za pomocą myszki pomoże kółeczko. Co jeśli nie chcemy używać myszki, albo jej po prostu nie mamy? Gdy ktoś korzysta z przenośnych komputerów jest w stanie zastąpić myszkę touchpadem. Nie każdemu odpowiada skrolowanie poprzez ten wynalazek, dlatego też można w ostateczności przewijać strzałkami klawiatury. Na MacBookach strzałeczki, są na skraju klawiatury i korzystanie z nich nie jest wygodniejsze niż wciskanie klawiszy z literkami.

Gdy już mamy zainstalowany plugin, to przewijanie do dołu (o pół ekranu) realizuje za pomocą klawisza d a do góry u. Dlatego też ten plugin mi się podoba. Nie muszę odrywać rąk z klawiatury, a jednak mogę w pełni korzystać z przeglądarki.

Proste i wygodne

Problem ze skrótami jaki znalazłem objawia się gdy w przeglądarce otworzymy np. plik pdf. Wtedy skróty nie działają. Proces programu obsługującego pliki pdf przejmuje kontrolę nad obsługą klawiatury.

Bibliografia