Przejdź do treści PWA

Podsumowanie miesiąca — Październik 2018

Dziś chciałem nadrobić zaległości i podsumować październik. Miesiąc, w którym obchodziłem urodziny i razem z Kasią i Piotrem zorganizowaliśmy coś, co było naszym marzeniem. Zapraszam do lektury!

Baner promujący artykuł

Development

Zacznijmy od najprzyjemniejszego dla mnie doświadczenia, czyli developmentu.

 • warsawjs-workshop-25-myskills

  Projekt stworzony na potrzeby warsztatu z React.js. Aplikacja rozwiązuje problem podawania w każdym formularzu rejestracyjnym informacji o swoim doświadczeniu.

 • game-tickets-catcher

  Rozpoczęcie developmentu gry a’la galaxian, aby móc wykorzystać ją podczas konkursu gdzie do wygrania byłby bilet na konferencję — ConFrontJS 2018.

  Niestety projektu nie ukończyłem przed wydarzeniem, więc projekt obecnie jest w fazie czekania na lepsze czasy.

  W tym projekcie nie użyłem żadnego frameworka, tylko chciałem napisać swój silnik gry.

 • Przerobienie strony https://confrontjs.com/ na aplikację Next.js

  To było coś! Na początku cała strona była w jednym pliku HTML. Wytrwałem tak, do magicznej granicy 500 linii w jednym pliku. Później, każda zmiana generowała zajmowała zbyt dużo czasu więc zainwestowałem w przebudowanie wszystkiego na Next.js, framework, którego wykorzystałem do budowania strony głównej WarsawJS.

Organizacja wydarzeń

W tym miesiącu poza konferencją, zorganizowaliśmy z Kasią i Piotrem dwa wydarzenia: meetup oraz warsztaty.

Warsztaty WarsawJS Workshop #25 — React.js jak zwykle to była świetna sprawa, kiedy na wydarzenie, które organizujesz w niedzielę i to całą, przychodzi 50 osób, super!

Kolejne wydarzenie, bez którego nie mogłoby się obejść to nasz meetup WarsawJS Meetup #50. To jubileuszowe spotkanie, było złamaniem bariery 50 wydarzeń, które ciężko osiągnąć bez wewnętrznego pragnienia oraz pomocy społeczności.

Dziękujemy! <3

Od kiedy organizujemy meetupu, często w naszych rozmową przewijał się temat, zorganizowania konferencji. W tym miesiącu przyszedł na to moment i pod koniec października mogliście być obecni na ConFrontJS 2018 — pierwszej w historii WarsawJS konferencji!

Rocks!

Więcej na temat konferencji ConFrontJS 2018 znajdziecie w osobnym artykule.

Przeprowadzone szkolenia

Jak już wcześniej pisałem, w tym miesiącu zorganizowaliśmy workshop, dla społeczności WarsawJS, na którym to byłem trenerem, także takie rzeczy jak selekcja i spotkania trenerami również miały miejsce.

Jeśli byłeś/byłaś na WarsawJS Workshop #25 — React.js to zostaw komentarz, w którym proszę Cię, abyś napisał/a o tym, jaki Tobie spodobało się to wydarzenie.

Z góry dziękuję!

À propos selekcji to mam tutaj ciągle wątpliwość na temat jej skuteczności. Wkrótce napiszę osobny artykuł na ten przyporządkowania osób do właściwej grupy.

Wystąpienia publiczne

Pewnego dnia Piotr zaprosił mnie do firmy App’n’roll, w której pracuje, aby wygłosił lightning talka. Skorzystałem z okazji i poszedłem. Dziękuję za zaproszenie i z chęcią podejmę się próby kolejnych!

Produkcja filmów

Podczas tego miesiąca stworzyłem rekordową liczbę filmów, bo było ich aż 6.

Bardzo się z tego powodu cieszę, niestety w listopadzie odbije mi się to czkawką, i stworzę tylko jeden.

O tym co się działo w listopadzie będzie w osobnym artykule.

 1. WarsawJS Meetup #50 — Invitation

  Jak co miesiąc, zaproszenie. Tym razem beze mnie, bo kiedy Kasia i Piotr nagrywali zaproszenie to ja byłem na sali w Campus Warsaw i opowiadałem o React.js

 2. Dostałem prezent ZASKOCZONY

  Jak już Wam wspominałem, w październiku, a dokładnie 5 dnia tego miesiąca obchodziłem swoje 29 urodziny. Z tej okazji dostałem od przyjaciela Filipa upominek, za który serdecznie dziękuję!

 3. Zwiedzam Campus Warsaw oraz podziwiam Konesera

  Kolejny film, był o tym, jak spacerowałem po Konserze w towarzystwie Magdy. Widzieliśmy jak największą salę, a raczej hangar który to jest idealnym miejsce na targi.

 4. Po co pojechałem na pocztę?

  Jak by wyglądało wydarzenie bez stickersów? No właśnie. Dziś każde wydarzenie, nawet najmniejszy meetup posiada swoje logo, a tym samym naklejki.

Ostatnie dni przed konferencją spędziłem na tworzeniu filmów na to wydarzenie. Zrealizowałem dwa filmy, których celem było wprowadzenie społeczności do świata konfrontacji swoich przyzwyczajeń zw. z programowaniem i zaproszeniem ich na wydarzenie - ConFrontJS 2018:

Tworzenie artykułów

W tym miesiącu zaniedbałem mojego bloga, za co serdecznie przepraszam czytelników. Jedyny artykuł jaki powstał to Podsumowanie września. To stanowczo za mało!

Inne

Teraz się zacznie.

W tym miesiącu działo się bardzo dużo tematów, że tak to nazwę “pobocznych”.

Poszliśmy z Kasią do kina na film “Kler”. Dziwny to był film. Podczas niektórych scen odwracałem głowę, bo nie chciałem patrzeć na obraz. Wcześniej już czytałem recenzję, że niektóre sceny mogły zostać wycięte. Niestety nie zostały.

Udzieliłem wywiadu dla konferencji Code Motion Berlin 2018, ale… organizatorzy go nie wykorzystali 😁 Poświęciłem kilka godzin na odpowiedzenie na pytania, a tu zonk!

Brałem udział w szkoleniu z Vue.js firmy ide.school. Polecam ideę edukacji jak najbardziej. Fajnie, że spotkałem sie z Magdą i Andrzejem podczas tego wydarzenia. Myślę, że warto zrobić tego typu szkolenie na WarsawJS. Zastanawiam się tylko kiedy, bo obecnie tematów jest tak dużo, że trzeba będzie wymyślić chyba nową inicjatywę.

Podczas konferencji Business Insiders 4.0 w Koneserze, jednym z prelegentów był sam Kevin Mitnick. Osoba, które nie trzeba przedstawiać. Ze względu na to, że mam jego kilka książek chciałem się z nim spotkać i uzyskać autograf. Niestety, takie gwiazdy jak on, nie chodzą sobie pomiędzy prelekcjami i niestety, ale moje czekanie przed budynkiem nie zdało się na nic.

Razem z Kasią poszliśmy na meetup PyWaw #79, który to tym razem miał inną formułę. Nie było prelekcji. Spotkanie polegało na tym, że uczestnicy dzielą się na grupy tematyczne. I w każdej grupie można rozmawiać tylko o jednym — wyznaczonym przez koordynatora — temacie. Każdy ma prawo zmienić grupę w dowolnym momencie. Pomysł interesujący!

Kilka dni wcześniej pojechałem na Wolę, aby być uczestnikiem pierwszego w historii Udemy meetupie. Dowiedziałem się podczas niego, jaki jest plan Udemy na rozwój, czym się teraz zajmują oraz jak wejść w branżę nagrywania kursów online.

Uruchomiliśmy na WarsawJS platformę newsletterową, którą w tym miesiącu wykorzystałem 3x do wysłania informacji ze świata społeczności WarsawJS. Uważam, że jest to przyjemna forma komunikacji, z uwagi na to, że mogę w elegancki sposób przedstawić plany społeczności oraz obecne osiągnięcia.

Jeśli jeszcze nie jesteś zapisany do newslettera to zapraszam Cię na stronę https://newsletter.warsawjs.com.

W tym miesiącu również odbywał się hackathon Nowa strona danych, na który wybrałem się z Kasią, aby zobaczyć jak wyglądał. Poniżej znajdziecie zdjęcie prosto z miejsca wydarzenia:

Jako wierny fan boksu, a szczególnie polskiego, obejrzałem w IPLA galę bokserską: Adamek — Miller, która odbywała się w Chicago. Niestety Tomek przegrał przez KO w 2 rundzie. Szkoda, ale jego epoka już minęła. Smutne to, ale trzeba się z tym pogodzić i podziękować mu za te emocje, które pojawiały się w naszych sercach, kiedy wygrywał pojedynki za wielką wodą.

To był pracowity miesiąc! Dziękuję wszystkim, którzy pomagali nam przy organizacji WarsawJS oraz przy konferencji ConFrontJS (wkrótce artykuł).

Do zobaczenia w przyszłym miesiącu!

Piotr