Przejdź do treści

Konferencja: Frontend Union Conf 2016

Dzisiejsza historia zaczyna się w litewskiej stolicy Wilnie, gdzie razem z Kasią polecieliśmy na konferencję Frontend Union Conf.

Konferencja odbyła się dnia 2016-08-27 o godzinie: 10:00 w budynku starego teatru? pod adresem ŠILTADARŽIO G. 6, w Wilnie.

Niestety nie robiłem notatek, więc post nie będzie mocno techniczny.

Panorama miasta

Jako organizatorzy WarsawJS zostaliśmy zaproszeni na konferencję przez jednego ze współorganizatorów, Andreya. Dodam jeszcze, że Andrey jest organizatorem MoscowJS Meetup.

Wilno - piękne polskie miasto

Była to nasza pierwsza wizyta, w tymże "polskim" mieście. Pierwszy dzień poświęciliśmy na zwiedzanie i okazało się, że w przy kościołach - których jest pełno w tym mieście - są zawsze ogłoszenia w 3 językach:

  • litewskim
  • rosyjskim
  • i polskim
Najstarszy kościół jaki w życiu widziałem. Powstał w XIV wieku.

Podczas zwiedzania kościołów, przez przypadek byliśmy świadkiem nabożeństwa, które było odprawiane po polsku, gdzie wiara modliła się za naród polski. Było to dla nas z jednej strony szokujące, z drugiej naturalne.

Miejsce gdzie mieszkał Adam Mickiewicz.

Wracając do meritum.

Konferencja

Konferencja nie była mocno popularna, tzn. sala na której siedzieliśmy mogła spokojnie pomieścić, jeszcze raz tą samą liczbę obecnych osób. Nie ma to większego znaczenia dla uczestników. Może bardziej dla organizatorów.

Merytoryczna część talków była świetna. Na scenie pojawiły się takie gwiazdy jak:

Ostatnia prelekcja nie poruszała tematyki technicznej, a bardziej społeczną. Otóż prelegent - Oleg Podsechin @olegpodsechin - wyszedł na scenę jako organizator meetupu HelsinkiJS.

Oleg bardzo mnie zaciekawił swoim wystąpieniem, ze względu na to, że opowiadał o swoich doświadczeniach z organizowaniem meetup-ów. Mega interesujące jest zebrać dostać feeback o tym, jak rosną inne społeczności JS-owe.

Bardzo ciekawie i mądrze opowiadał o tym, jak należy organizować meetupy, aby wiara przychodziła i wszyscy byli zadowoleni. Oleg przedstawił ciekawą listę:

Lista rzeczy, które należy zrobić, aby zorganizować meetup.

W sumie to zgadzam się, ze wszystkim co opowiadał. Ta lista to takie minimum.

After party

Po konferencji przyszedł czas na After party, które odbyło się na patio budynku przy którym była sala konferencyjna. Poniżej możecie zobaczyć drinki, które były dostępne w barze. Najmocniejszy to debugger. Hmm. Polecam.

Lista drinków.

Na konferencji poznaliśmy Martynę z Touk, która na poprzednim WarsawJS wygrała bluzę ufundowaną przez jednego ze sponsorów naszej organizacji, czyli firmę Softwarely.

Podsumowanie

Bardzo dziękujemy organizatorom za poświęcony czas i włożone siły w organizację konferencji. Nauczyłem się wielu rzeczy - po to w sumie ludzie uczęszczają na konferencje i meetupy: aby poznawać nowych ludzi, oraz aby poznawać nowe technologie.